Dopal.org - Forum Dyskusyjne o Używkach i RC
Przypał - porady - Wersja do druku

+- Dopal.org - Forum Dyskusyjne o Używkach i RC (https://dopal.org)
+-- Dział: Na temat używek (https://dopal.org/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Prawo a używki (https://dopal.org/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Przypał - porady (/showthread.php?tid=227)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


RE: Przypał - porady - dimiliki - 09.11.2022

Nie do końca tak jest bo możesz też na podstawie swoich doświadczeń nie ufać organom ścigania lub nie zgadzać się z zarzutami z takiego powodu lub z wielu innych masz prawo odmówić wyjaśnień. To że tak jest napisane nie znaczy że musisz mówić nikt Cię do tego nie zmusi jeśli jesteś świadkiem i nie masz adwokata też możesz nic nie mówić bo przecież kto Cię do tego zmusi , mogą przecież kierować pytania tak aby na podstawie twojego przesłuchania wystosować Ci zarzuty tego nie wiesz . Znane jest wszystkim bardzo istotne przysłowie " Mowa jest srebrem a milczenie złotem "  
Jeśli sprawa ciebie nie dotyczy nie składając żadnych wyjaśnień jakie z tego wyciągną konsekwencje ? a jeśli Ty w danym czynie uczestniczyłeś to zasadne jest to że odmówiłeś wyjaśnień 
Wersja od: 30 czerwca 2022 r. do: 31 grudnia 2022 r. § 1. Świadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.


RE: Przypał - porady - tome3eqkks - 10.11.2022

(09.11.2022, 19:20)beeniepatu napisał(a): Trzeba tylko zaznaczyc, ze to obowiazuje przy sytuacji, kiedy jestesmy podejrzanymi a nie np. swiadkami w sprawie 😎

Dokładnie. Tego mi brakowało 😁


RE: Przypał - porady - Beeniepatu - 10.11.2022

Trzeba uporzadkowac pare rzeczy dimiliki .

1. Po pierwsze swiadek nie moze nie zgadzac sie z zarzutami bo zadne zarzuty nie sa swiadkowi stawiane. 
2. Twoje podejscie, caly czas przedstawiane jest z perspektywy osoby, ktora ma cos za uszami i w takiej pozycji sie stawia. Adwkoat, linia obrony, odmowa skaldania wyjasnien - to funkcje, co do zasady, przeznaczone dla podejrzanych lub oskarzonych. 
3. Czym innym jest odmowa skladania wyjasnien a czym innym odmowa odpowiedzi na pytanie. Bedac swiadkiem odnowic skladnia wyjasnien nie mozesz. Mozesz nie odpowiedziec na pytanie. Ale to tez musi byc logiczne i zasadne. Podejrzane jednak jest z gory, jak na pytanie np. czy zna Pan dany sklep lub czy zamawial Pan taka i taka substancje, lub czy to Pan dokonywal tego przelewu 2 lata temu, bedziemy odmawiac odpowiedzi. Bo to jest jasny sygnal, ze cos jest na rzeczy. I zaczyna sie drazenie dalej.
W przypadku bycia swiadkiem, chodzi o to, by przesluchanie/skladanie wyjasnien bylo jak najmniej "inwazyjne". Stawanie okoniem, wg moich doswiadczen i wiedzy, jest gorszym wyborem i skutkuje wiekszym stresem w trakcie spotkan ze sluzbami. A to powoduje, ze popelniamy bledy.


RE: Przypał - porady - dimiliki - 10.11.2022

No tak tak w pi3rwszym mi chodziło o bycie podejrzanym 
Tak mogę odmówić odpowiedzi i koniec nie muszę się tłumaczyć a to że mają domysły na tej podstawie nie mogą udowodnić winy na podstawie poszlak też ciężko jest

Dostajesz wezwanie jako świadek a zadają pytania w ten sposób aby dało się przedstawić zarzuty na policji to standard


RE: Przypał - porady - Beeniepatu - 10.11.2022

W mojej opinii, na podstawie obserwacji, duzo latwiej jest sluzbom wkrecic swiadka jak bedzie mial postawe roszczeniowa, bo to powoduje drazenie tematu. Jak pokazuja mi przelew z konta z przed dwoch lat, a ja mowie, ze nie pamietam bo duzo przelewow robie, to temat sie zamyka. Jak mowie, ze nie powiem bo odmawiam odpowiedzi, to karuzela sie zaczyna 😎


RE: Przypał - porady - tome3eqkks - 10.11.2022

Trzeba jeszcze rozróżnić jaki to świadek. 

Bo można być świadkiem zwyczajnym , anonimowym lub koronnym (tzw. sześciesiątka 60).

No i są jeszcze świadkowie jechowy ale o nich może w osobnym temacie Big Grin


RE: Przypał - porady - Beeniepatu - 10.11.2022

tome3eqkks sluszna uwaga. Jest jeszcze swiadek ze slyszenia, z bierzmowania i ze slubu. Trzeba miec rozeznanie, zeby sztywno sie trzymac.


RE: Przypał - porady - dimiliki - 11.11.2022

Tu chodzi o to że mówiąc nie pamiętam mogą Cię skierować na badania psychiatryczne czy wgl jest taka opcja że nie możesz pamiętać więc jeśli faktycznie nie pamiętasz to mogą domniemać że jest to prawda a ty poprostu nie pamiętasz , jeśli badania wyjdą negatywnie to znaczy że pamiętasz i kłamiesz więc cokolwiek powiesz będzie brane pod lupę że możesz mataczyć a jeśli odmawiasz powodów możesz mieć kilka i też mogą domniemać, mogą napisać że utrudniasz ale nie napiszą że mataczysz a matactwo to już jest jedną z przesłanek do zastosowania aresztu jeszcze potrzeba dwóch zagrożenie wysoka kara pozbawienia wolności i obawa że ktoś może  uciec za granicę   .
Ja przynajmniej wyznaje jedna zasadę pod względem prawa To prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa więc jesli oni mnie wzywają i chcą mi zadać pytania odpowiadam że nie będę z nimi rozmawiał koniec kropka i jak nie mają dla mnie zarzutów to proszę mnie wypuści. Albo zatrzymać tyle nie odpowiadam na żadne pytania nawet jeśli chodzi o lizaka ze sklepu czy o to że ktoś potrącił psa nie rozmawiam z nimi nawet dla samej zasady  

Nieuzasadniona odmowa składania zeznań
W celu stworzenia gwarancji przestrzegania obowiązku zeznawania w charakterze świadka, ustawodawca stworzył środki przymusu, które grożą za jego naruszenie. Za nieuzasadnioną odmowę zeznań lub przyrzeczenia, a także (zgodnie z doktryną) udzielenie odpowiedzi, sąd  po wysłuchaniu obecnych stron co do zasadności odmowy skaże świadka na grzywnę w kwocie do trzech tysięcy złotych.
Niezależnie od powyższej grzywny sąd może nakazać aresztowanie świadka na czas nieprzekraczający tygodnia. Sąd uchyli areszt, jeżeli świadek złoży zeznanie lub przyrzeczenie albo jeżeli sprawę ukończono w instancji, w której dowód z tego świadka został dopuszczony. Na postanowienie w przedmiocie skazania świadka na grzywnę oraz aresztowania przysługuje świadkowi zażalenie. Nie ma natomiast podstaw do uchylenia grzywny, nawet wówczas, gdy świadek wreszcie złożył zeznanie, odpowiedział na pytanie lub też złożył przyrzeczenie


RE: Przypał - porady - Beeniepatu - 11.11.2022

Mistrzu. Mieszasz strasznie. Jak swiadka na badania psychiatryczne 😎 Jaki sad? Jak my jestesmy wciaz na przesluchaniu przez sluzby, na podstawie wezwania. O czym Ty piszesz?!  Bez sensu ta dyskusja jest 😎


RE: Przypał - porady - dimiliki - 11.11.2022

Jako świadka może cię przesłuchiwać policja 
Prokurator
Sąd 
Prokurator jak i sąd  może Cię skierować na badania psychiatryczne pod względem poczytalności lub innych co do policji nie powiem czy oni mogą bo nie mam pewności
Od siebie jeszcze dodam że jeśli wszyscy by się stosowali do nakazu składania zeznań jako swiadek to wszyscy wezwani byli by konfidentami 
Przykładowo dostaje wezwanie na policję i żądają mi pytanie 
Czy  znam daną osobę? 
Odpowiedz
Czy w tym i w tym dniu spotkaliśmy się ?
Odpowiedz
Czy dana osoba podawała Ci dragi
Odpowiedz
Czy jesteś pewien że to było dokładnie to
Odpowiedz

Wszystko jest ułożone w sposób naprowadzający celem oskarżenia danej osoby lub nas samych
Odpowiadając na pierwsze pytanie już wchodzimy w ciąg który potwierdza lub nie czyjąś wersję wydarzeń 
I teraz jest kilka opcji wszystko zależy co gadamy a jak wiadomo nie zawsze możemy się przygotować na dane pytania bo na wezwaniu nie pisze przeważnie o co chodzi a powinien być choć podany artykuł 
Co innego było by jeżeli odrazu w pytaniu było by opisana całą sytuacja wtedy moglibyśmy sobie wydedukować o co tak naprawdę chodzi lecz tej praktyki się nie stosuje dlatego iż policja nie będzie ci przygotowywać ewentualnej linii obrony lub zatuszowania danej sprawy .

Jeśli jednak zaczniemy kłamać i to wyjdzie że to kłamstwo to podlega  każe 
A jeśli jednak powiemy że nie będziemy odpowiadać na pytania bo np: obawiamy się o własne życie ( mamy świadomość że dana osoba jest morderca lub może się mścić na tobie lub twojej rodzinie ) nie musimy odpowiadać na pytania 
Wtedy twoje zeznania nic nie wnoszą bo można tylko snuć domysły co ty tak naprawdę wiesz 

Kolejny przykład : 
Czy zamawiał pan w tym i tym dniu z takiego i takiego sklepu to i tamto
Było to 2 lata temu 

Ja wgl bym nie pamiętał tak szczerze ale bym im tego nie powiedział i już ci pisze dlaczego
Ponieważ mój telefon w rękach mają różni ludzie spotykam się ze znajomymi dzieci oglądają filmy telefon przechodzi czasami z rąk do rąk nie mam pewności czy akurat ktoś gdzieś nawet przypadkiem zrobił zakupy bo mam przypięta kartę i z automatu wklejają mi się dane 
Podając dane tych wszystkich osób mógłbym narazić się na hańbę wśród swoich bliskich 
Dlatego wgl nie rozmawiał bym z nimi na żaden temat i nie odpowiadam na ich pytania