Dopal.org - Forum Dyskusyjne o Używkach i RC
Tryptofan - Działanie, skutki, dawkowanie - Wersja do druku

+- Dopal.org - Forum Dyskusyjne o Używkach i RC (https://dopal.org)
+-- Dział: Na temat używek (https://dopal.org/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Zdrowie i detoks (https://dopal.org/forumdisplay.php?fid=10)
+--- Wątek: Tryptofan - Działanie, skutki, dawkowanie (/showthread.php?tid=100)

Strony: 1 2 3 4 5


Tryptofan - Działanie, skutki, dawkowanie - hulerkfow23 - 10.04.2022

Tryptofan jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy aromatycznych aminokwasów egzogennych, czyli takich, które nie są wytwarzane przez organizm i muszą być dostarczane wraz z pokarmem. Jego źródłem jest m.in. nabiał, ryby, chude mięso drobiowe, pestki dyni i słonecznika, sezam, siemię lniane, kakao, orzechy oraz jaja.  Tryptofan jest łatwo wchłaniany z przewodu pokarmowego i najczęściej występuje w formie L-tryptofanu (LT), a także 5-hydroksytryptofanu (5-HTP).

Funkcje tryptofanu:
Tryptofan jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ stanowi istotny element budulcowy białek.

Odgrywa również ważną rolę w wytwarzaniu serotoniny (potocznie zwaną ,,hormonem szczęścia''), której działanie reguluje nastrój, samopoczucie, apetyt oraz uczucie lęku. Zaburzenia metabolizmu tryptofanu mogą powodować niedobór serotoniny, a to z kolei może wywoływać niepokój, rozdrażnienie, a nawet prowadzić do nastrojów depresyjnych. 

Tryptofan jest potrzebny również do wytworzenia melatoniny (hormonu ułatwiającego zasypianie) oraz niacyny (jednej z form witaminy B3, która pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego). Prawidłowe stężenie tryptofanu zapewnia dobrej jakości sen, zwiększa poczucie sytości i zapobiega przejadaniu się, co jest pomocne w procesie utraty wagi. 

Zapotrzebowanie:
Zalecane dzienne spożycie tryptofanu wynosi 5 mg/kg masy ciała. Wzrasta ono m.in. w czasie laktacji, u kobiet stosujących środki antykoncepcyjne, u osób z niektórymi chorobami i niedoborem białka, a także cierpiących na chroniczny stres.

Tryptofan:
- bierze udział w procesie syntezy serotoniny, melatoniny oraz niacyny
- wpływa na pracę układu nerwowego, reguluje poziom neuroprzekaźników tj. noradrenaliny, dopaminy oraz β-endorfiny
- reguluje apetyt i wpływa pozytywnie na metabolizm oraz jakość snu.

Zrodlo: formeds.com.pl

Suplementacja L-tryptofanu przyspiesza regenerację serotoniny. Wydaje mi sie, ze środek jest niezbędny jeśli ktoś raczy się euforykami częściej niż raz na tydzień lub dwa. L-tryptofan jest mniej inwazyjny w działaniu niz 5htp i ciężko go przedawkować stad jest od 5htp duzo bardziej bezpieczny. W odróżnieniu od 5htp można go stosować codziennie jeśli nasza dieta jest w ten związek uboga.


RE: Tryptofan - Szyderca - 10.04.2022

Metabolizm mam bardzo dobry hehe


RE: Tryptofan - Działanie, skutki, dawkowanie - ProducentRC - 25.04.2022

Ja stosowałem po maratonach na cmc, czuć było lekko przyspieszone działanie poprawiające humor po kilku dniach, poprostu było czuć że ta serotonina wraca do normy szybciej niż bez suplementacji tej substancji, słyszałem też dużo dobrego o substancji NAC


RE: Tryptofan - Działanie, skutki, dawkowanie - inspiron - 25.04.2022

Fajny artykuł bardzo mi sie przydał.

Pozdrawiam abdul Podobno kultowa


RE: Tryptofan - Działanie, skutki, dawkowanie - Scott - 22.05.2022

Nie zapominajmy ze banany zawierają dużo tryptofanu, a także bogate są w witaminę B6, która jest niezbędna do tworzenia neuroprzekaźników pomagających organizmowi wytwarzać serotoninę i dopaminę.


RE: Tryptofan - Działanie, skutki, dawkowanie - PUDZILLA - 22.05.2022

Scott a i jeszcze potasu ile! Podobno kultowa


RE: Tryptofan - Działanie, skutki, dawkowanie - Scott - 22.05.2022

I w dodatku w smaku zajebiste.
Sam dziennie zjadam ok 4-6 bananów i muszę przyznać ze nastrój mi dopisuje.


RE: Tryptofan - Działanie, skutki, dawkowanie - PUDZILLA - 22.05.2022

Scott a widzisz, to piąteczka!

horsii moja bananowa rewolucja miala sens! banan to owoc wielkich ludzi


RE: Tryptofan - Działanie, skutki, dawkowanie - Kapitan - 22.05.2022

Tryptofan tez można kupić w aptece jako suplement


RE: Tryptofan - Działanie, skutki, dawkowanie - shaqu245 - 28.05.2022

Siema siema
To i ja może się podziele swoim doświadczeniem.
Suplementowałem długo l-tryptofan jak i 5-hydroksytryptofan (5-HTP).
Łącznie suplementacja ok 23/25 miesięcy. Po całkowitym odstawieniu - abstynencja.
Suplementacja głównie w celu poprawy jakości snu a raczej zwalczania bezsenności.

Na pierwszy rzut poszedł l-tryptofan. Stosowany przed snem w dawce 1000mg . Bez większych rezultatów. Jedyny rezultat uzyskałem przy preparacie marki „ESSENCE„ Również 1000mg . Wyraźnie skrócony czas zasypiania,lekko podniesione samopoczucie.

Na drugi strzał 5htp.
Również długie regularne stosowanie,częste zmiany producentów suplementów.
I tu już było o wiele lepiej.
Sen o 20% lepszy ,szybkie zasypiania ,samopoczucie na duży plus.

Osobiście bardziej polecam 5htp.
Chociaż do obu szybko się przyzwyczaić można i problem wraca.

Trzeba pamiętać żeby równocześnie nie stosować tryptofanu i leków antydepresyjnych. Info sprawdzone od lekarza i z ulotki od sertraliny.

Mam nadzieje że komuś pomogę.
W razie czego służe pomocą.
Na sen przetestowane mam na sobie trochę ziół i innych rzeczy.Smile
Tak tak,tych zdrowych by była odstawka