Dopal.org - Forum Dyskusyjne o Używkach i RC
o myśleniu - Wersja do druku

+- Dopal.org - Forum Dyskusyjne o Używkach i RC (https://dopal.org)
+-- Dział: Hydepark (https://dopal.org/forumdisplay.php?fid=45)
+--- Dział: Luźne tematy (https://dopal.org/forumdisplay.php?fid=47)
+--- Wątek: o myśleniu (/showthread.php?tid=1431)



o myśleniu - MilczarskiVon - 08.12.2022

Poniżej moja filozofia sprzed 10-15 lat.

To czym myslec trzeba i o czym mozna nie musi byc filozofia. To o czym trzeba najczesciej nia nie jest. Nie trzeba wcale myslec w sposób filozoficzny.To o czym sie mysli jest zwykle podyktowane codziennym doswiadczeniem które niejako narzuca sie w ten sposób ze trzeba o nim pomyslec lub od niego wyjsc. Myslenie to proces deterministyczny ,uwarunkowany przez wole a dalej przez dany przedmiot .Przebiega zgodnie z zasada przyczynowosci .Wyróznione zostalo to co moge myslec i to co musze. To co powinienem myslec i co musze zawiera sie w moznosci. Musze dlatego ze  moge . Istnieje tez sytuacja w której musze choc nie moge poniewaz np nie wiem.Czy wogóle myslenie moze byc uwarunkowane koniecznoscia a nie moznoscia to inne pytanie. Koniecznosc myslenia zawiera w sobie kazdy podmiot rozumny.Który dzieki temu ze potrafii myslec mysli zgodnie z konieczna przyczyna. Moznosci podlega w wiekszym stopniu przedmiot mysli niz samo myslenie ,te jest bardziej konieczne z racjii moznosci. To co powstaje w skutek moznosci staje sie przez to konieczne.Wszystko co konieczne musialo byc wczesniej mozliwe.I kazda mozliwosc jest koniecznoscia gdyz jest uprzyczynowiona a wszystko co opiera sie na zasadzie przyczynowosci jest konieczne.


RE: o myśleniu - Beeniepatu - 08.12.2022

Spryciarz z Ciebie. Nie stosujesz przecinkow i faktycznie wyglada to od razu jak filozofia. Bo nie wiadomo czy to:
Koniecznosc myslenia zawiera w sobie kazdy podmiot rozumny; czy tez kazdy podmiot rozumny zawiera w sobie koniecznosc myslenia. 
Do tego uzywanie logicznych absurdow, dodaje temu manifestowi sznytu, i wprowadza w czytelniku klasycznie poczucie, ze ma przed soba cos wielkiego, czego nie rozumie.


RE: o myśleniu - Kajabuza - 08.12.2022

Mam nadzieję, że pomogłem. 🙂
.

"To, czym myśleć trzeba i o czym można nie musi być filozofią. To o czym trzeba — najczęściej nią nie jest. Nie trzeba wcale myśleć w sposób filozoficzny.
To, o czym się myśli jest zwykle podyktowane codziennym doświadczeniem, które niejako narzuca się w ten sposób, że trzeba o nim pomyśleć lub z niego wyjść.
Myślenie to proces deterministyczny, uwarunkowany przez wolę a dalej przez dany przedmiot. Przebiega zgodnie z zasadą przyczynowości. Wyróżnione zostało to, co mogę myśleć i to, co muszę. To, co powinienem myśleć i co muszę zawiera się w możności. Muszę dlatego, że mogę.
Istnieje też sytuacja, w której muszę, choć nie mogę, ponieważ np. nie wiem. To, czy w ogóle myślenie może być uwarunkowane koniecznością, a nie możnością to inne pytanie.
Konieczność myślenia zawiera w sobie każdy podmiot rozumny, który dzięki temu, że potrafi myśleć myśli zgodnie z konieczną przyczyną.
Możności podlega w większym stopniu przedmiot myśli niż samo myślenie. Te jest bardziej konieczne z racji możności.
To, co powstaje wskutek możności, staje się przez to konieczne. Wszystko, co konieczne musiało być wcześniej możliwe. I każda możliwość jest koniecznością, gdyż jest "uprzyczynowiona"(?), a wszystko, co opiera się na zasadzie przyczynowości — jest konieczne."
.
                                 ~Milczarski Von


RE: o myśleniu - C84S - 10.12.2022

Cogito ergo sum 


RE: o myśleniu - C84S - 14.12.2022

"Uważaj na swe myśli,
one stają się słowami,

uważaj na swe słowa,
one stają się czynami,

uważaj na swe czyny,
one stają się nawykami,

uważaj na swe nawyki,
one stają się charakterem,

uważaj na swój charakter,
on staje się twoim przeznaczeniem."

LAO TSE