Dopal.org - Forum Dyskusyjne o Używkach i RC
Scopolan (Skopolamina) - Wersja do druku

+- Dopal.org - Forum Dyskusyjne o Używkach i RC (https://dopal.org)
+-- Dział: Chemicznie (https://dopal.org/forumdisplay.php?fid=25)
+--- Dział: Pozostałe środki (https://dopal.org/forumdisplay.php?fid=34)
+--- Wątek: Scopolan (Skopolamina) (/showthread.php?tid=1965)



Scopolan (Skopolamina) - Twilight Sparkle - 24.02.2023

Temat trochę podobny do bielunia ale bieluń ma cały koktajl alkaloidów tropanowych a ten oto specyfik zawiera jeden z nich - skopolaminę

[Obrazek: scopolan.webp]

Skopolamina, hioscyna - alkaloid tropanowy występujący między innymi w:
* Bieluniach (D. stramonium), (Datura metel L.), (Datura inoxia Mill.) oraz blisko spokrewnionych brugmansjach (Brugmansia Pers.)
* Lulku czarnym (Hyoscyamus niger)
* Mandragorze (Mandragora officinarum)
* Duboisia myoporoides, corkwood. Tutaj niestety nie znalazłam polskiej nazwy. To taka tropikalna roślina.
* Lulecznicy kraińskiej (Scopolia carniolica)

Działanie skopolaminy opiera się na blokowaniu acetylocholiny. W mniejszych dawkach bywa stosowana leczniczo (scopolan) w dolegliwościach takich jak skurcz żołądka, kolka jelitowa, kolka żółciowa, kolka nerkowa. Pomaga też na bóle menstruacyjne. Taka lepsza nospa.
W większych powoduje delirium. Skopolamina jest substancją silnie toksyczną a stany które powoduje są nieprzyjemne i niebezpieczne. Nie polecam eksperymentów z tą substancją, prosta droga do Choroszczy. NIE PALCIE TABLETEK NA BÓL BRZUCHA ;___:

Kilka historycznych zastosowań skopolaminy.
- Maść czarownic. Tajemnicza maść która miała dawać odczucia latania na miotle i kontaktów z diabłem. Maścią podobno smarowało się miotłę i aplikowało się w no cóż...  ciekawy sposób.
Podobna maść wykonana z datury jest opisana w książce Nauki don Juana. Tutaj jednak maść została przygotowana pod okiem szamana z plemienia Yaqui i zaaplikowana na czoło.
- Serum prawdy. Były próby użycia skopolaminy jako serum prawdy min przez CIA. Człowiek poddany działaniu skopolaminy może być bardziej skłonny do zwierzeń ale nie ma żadnej gwarancji że tak pozyskane zeznania mają cokolwiek wspólnego z prawdą.
- Działalność przestępcza. Tutaj pojawiło się dużo miejskich legend. Nazywana bywa oddechem diabła. Osoba potraktowana skopolaminą ma być łatwiejszym celem i niczego nie pamiętać.
- Voodoo i zombie. Znowu wokół narosło sporo niesamowitych opowieści. Pół prawda, pół gówno prawda że szamani używali roślin zawierająch skopolaminę do "zombifikowania" ludzi czyli czynienia ich bezwolnymi.


RE: Scopolan (Skopolamina) - Beeniepatu - 24.02.2023

No i od razu potwierdza sie moje spojrzenie na wejscie w temat srodkow odzialywujacych na OUN i cos, co nie zostalo nigdy naukowo zdefiniowane - swiadomos, wtedy, kiedy przyszedl czas. A chec zdobywania wiedzy - nazywana przez niektorych kujonstwem, zaprocentowala w postaci otwartego umyslu i spojrzenia na sprawy z roznych perspektyw. Co do polskiej nazwy 'corkwood', to w botanicznym srosowisku to prostu 'corkkwood' . Bardzo ciekawy temat, bo kazdy kto jest plci pieknej lub/i taka zyje, powinien miec to w domowej apteczce - do medycznego stosowania. Skutecznie pozwala przejsc przez PMS.
Jedna prosba, to jakbys mogla rozwinac bardziej info toksycznosc substancji - czy to ogolna cytotoksycznosc, czy moze ukierunkowana  neurotoksycznosc, hemotoksycznosc, hepatoksycznosc,; i podaj przyklady tych  nieprzyjemnych stanow powoduje. Bo na razie to z tej informacji w poscie, przekaz plyniec 'nie przesadz z tym bo to szkodzi, i bedziesz cerpial. A ja bym chcial sie dowiedziec konkretnie na czym te zagrozenia wynikaja. Zeby mozna bylo zrobic ocene ryzyka i brac sie za to lub nie 😎

Niemniej bardzo ciekawy watek


RE: Scopolan (Skopolamina) - Twilight Sparkle - 24.02.2023

Chętnie napiszę coś więcej jak doedukuję się na ten temat. Będę musiała "odrobić lekcje" i poszukać jakiś konkretniejszych informacji bo faktycznie jest tak mocno ogólnikowo xDDD (w ogóle jak lubisz książki o trujących roślinach to z przyjemnością się podzielę, mam trochę tego).
(weźcie mi to jakoś sklejcie z tym wyżej albo usuńcie pls)

Okej, więc właściwie czemu skopolamina jest toksyczna? Trochę poszukałam na ten temat. Postarałam się podejść do tematu jak najlepiej ale jak coś pomieszałam to proszę poprawiać.

Zacznijmy od tego że mamy 2 typy receptorów cholinergicznych: muskarynowe i nikotynowe.

A czym zajmuje się acetylocholina jako neuroprzekaźnik?
Acetylocholina odgrywa ważną rolę utrzymaniu czujności po przebudzeniu,  w utrzymywaniu uwagi oraz w uczeniu się i zapamiętywaniu. Skopolamina szczególnie mocno upośledza przyjmowanie nowych informacji, zakłócenie dopływu acetylocholiny do hipokampu skutkuje amnezją.

Skopolamina jest niespecyficznym antagonistą receptorów muskarynowych. I nie robi jej specjalnej różnicy do którego z nich się dobiera. Łączy się z receptorem M1, M2, M3 i M4
No dobrze ale co to właściwie znaczy?

Za halucynogenne właściwości odpowiada głównie działanie na receptor M1. Głównie stąd się bierze delirium.

Receptory M2 znajdują się w mózgu i sercu. M3 w receptorach ślinowych a M4 mózgu i płucach. To jest powód reszty nieprzyjemnych objawów:
- suchości w ustach
- częstoskurczu
- duszności

Nie do końca wiadomo czy skopolamina działa na receptory nikotynowe. Prawdopodobnie na nie nie działa albo to działanie jest niewielkie. Można powiedzieć że jej działanie jest nie tyle ogólnie antycholinergiczne co antymuskarynowe.

W przypadku zatrucia tą substancją podaje się fizostygminę która jest  inhibitorem acetylocholinoesterazy.
Poza tym leczy się objawy.
(Monitorowanie pracy serca, ciśnienia, oddychania) oraz pilnuje żeby pacjent nie zrobił sobie krzywdy z powodu halucynacji. To się wiąże na przykład z wyładowaniem w pasach.
Przy odpowiedniej opiece medycznej z takiej przygody można wyjść bez większego fizycznego szwanku. Szkody na psychice mogą być tu większym zmartwieniem.

Poza skopolaminą zespół antycholinergiczny mogą wywołać:
- antyhistaminy (difenhydramina, domenhydrant)
- antydepresanty TLPD (amitryptylina, imipramina, klomipramina)
- leki przeciwpsychotyczne (olanzapina)
- neuroleptyki pochodne fenotiazyny (chlorpromazyna, prochlorperazyna, prometazyna, tiorydazyna)

Tl;dr nie ćpajcie bielunia i leków na alergię. A scopolan tylko na ból brzucha.