Dopal.org - Forum Dyskusyjne o Używkach i RC
Finlandia zakazuje HHC, wiemy kto następny! - Wersja do druku

+- Dopal.org - Forum Dyskusyjne o Używkach i RC (https://dopal.org)
+-- Dział: Na temat używek (https://dopal.org/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Wiadomości (https://dopal.org/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Wątek: Finlandia zakazuje HHC, wiemy kto następny! (/showthread.php?tid=2097)



Finlandia zakazuje HHC, wiemy kto następny! - voice.of.voiceless - 19.04.2023

Finlandia zakazuje sprzedaży produktów HHC! Wiemy, który europejski kraj będzie następny

Finlandia zakazuje sprzedaży HHC, a już niedługo kolejny europejski kraj może zrobić to samo. Czy HHC jest legalne w Polsce?

[Obrazek: sprzedaz-HHC-jpg.webp]
To już oficjalne – Finlandia zakazuje sprzedaży produktów HHC. Co ciekawe nie jest jedynym państwem, które chce wyrzucić heksahydrokanabinol z legalnego obrotu. Do zmiany swojego prawa przymierza się także inny europejski kraj.

Finlandia zakazuje sprzedaży produktów HHC.
Do sieci trafiły informacje o tym, że Finlandia zakazuje sprzedaży produktów z HHC. Jakie się okazuje kraje skandynawskie podejmują kroki w celu powstrzymania sprzedaży związków psychoaktywnych pochodzących z konopi, w tym heksahydrokanabinolu (HHC). Finska Agencja Leków (Fimea) sklasyfikowała HHC jako substancję psychoaktywną, co oznacza, że sprzedaż na rynku konsumenckim jest teraz zakazana. Co ciekawe Szwecja również planuje wprowadzić taki sam zakaz.

Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) oraz agencje państw członkowskich są zaniepokojone wzrostem liczby produktów HHC na rynku europejskim.

HHC jest sprzedawane otwarcie jako „legalny” zamiennik THC i konopi indyjskich. Są to bardzo atrakcyjne produkty. Ich sprzedaż można porównać do dopalaczy. Sprzedawcy oferują konopie spryskane lub zmieszane z HHC – które wyglądają i pachną jak „prawdziwa” marihuana. Na rynku pojawiły się także vape peny i artykuły spożywcze. Ich marketing i reklama często porównuje efekty po spożyciu ze skutkami spożywania THC i konopi indyjskich

– dokument wydany przez EMCDDA

HHC stało się bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych. Wszystko przez to, że ten kannabinoid jest tam po prostu legalny. Wiele firm decyduje się na wprowadzenie go do swojej oferty. Główne powody są takie, że mogą na tych produktach „legalnie” (pod względem federalnym) zarabiać i wysyłać je na całe Stany Zjednoczone. Jednakże, palenie lub waporyzacja, szczególnie tych nieprzetestowanych produktów HHC może przynieść sporo szkód.

Wobec tych zagrożeń, kraje skandynawskie podejmują kroki w celu zapobiegnięcia sprzedaży HHC. Zakaz sprzedaży HHC na rynku wprowadza Finlandia, a już za chwilę takie samo prawo ma wprowadzić Szwecja. Jednocześnie, Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii oraz agencje państw członkowskich monitorują sytuację i podejmują odpowiednie działania, aby zapobiec niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się tej substancji.

[Obrazek: sprzedaz-HHC-1-1024x538-jpg.webp]

Czym jest HHC?

Heksahydrokanabinol, inaczej nazywany HHC, to naturalnie występujący fitokannabinoid, który jest podobny do innego popularnego kannabinoidu, czyli THC. Oba te związki mają bardzo podobną strukturę molekularną, jednak różnią się nieco w swoim działaniu w organizmie. HHC jest uważany za marginalny związek ze względu na jego niską obecność w kwiatostanach roślin konopi. To sprawia, że pozyskiwanie go w sposób naturalny jest długotrwałe i kosztowne, dlatego firmy rzadko decydują się na jego produkcję w ten sposób. Niemniej jednak, HHC może być sztucznie syntezowany, co pozwala na uzyskanie półsyntetycznego związku, który wykazuje podobne cechy jak naturalny HHC.

W procesie uwodornienia związku delta-9-THC, czyli jednego z głównych kannabinoidów występujących w konopiach, zastępuje się wiązanie węglowe cząsteczkami wodoru. W ten sposób powstaje heksahydrokanabinol. Ten związek charakteryzuje się stabilnością i dłuższym okresem przydatności do spożycia. Dzięki temu produkty z HHC są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie słoneczne czy wysoka temperatura.

Niektóre produkty z HHC zdobywają coraz większą popularność dzięki ich działaniu, które przypomina nieco działanie THC. Jednakże należy pamiętać, że HHC jest związkiem, który został przebadany w mniejszym stopniu niż THC, a jego wpływ na zdrowie człowieka nie jest jeszcze w pełni poznany


[Obrazek: sprzedaz-HHC-2-1024x538-jpg.webp]
Na aukcjach internetowych dostępne są zarówno vape peny, jaki i susz z HHC


Sprzedaż HHC w Polsce

Ostatnio na niektórych polskich aukcjach internetowych sprzedawcy wystawiają produkty zawierające HHC. Jednak czy można je kupować? Po pierwsze w większości są to produkty, które nie posiadają żadnych legitnych badań. Przez to nie wiemy czy są bezpieczne dla zdrowia. Jednak jeżeli ktoś chciałby się jednak narażać, to na temat legalności HHC wypowiedział się ostatnio Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Substancja ta została wskazana w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1665) oraz Substancja HHC jest zatem substancją kontrolowaną, a jej posiadanie, stosowanie, wytwarzanie, przerabianie, przetwarzanie, dystrybucja oraz wszelkie inne czynności z nią związane są objęte reżimem przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii

– komunikat Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego

Także ta informacja powinna rozwiać wszelkie wątpliwości. Produkty, które zawierają HHC traktuje się tak samo jak inne narkotyki. Za ich posiadanie grozi za nie kara więzienia.


via: weedweek


RE: Finlandia zakazuje HHC, wiemy kto następny! - Maniek - 19.04.2023

HHC nielegalne, ale są jeszcze dostępne nawet na polskim rynku legalne (póki co) produkty z HHC-O Podobno kultowa Natomiast już jakiś czasu temu poszła rekomendacja z sanepidu do ministerstwa zdrowia, żeby wpisać do załącznika ustawy podobnie jak HHC...