Dopal.org - Forum Dyskusyjne o Używkach i RC
BEZPIECZEŃSTWO TIPY/PORADY - PORADNIK OD PARANOIKA. - Wersja do druku

+- Dopal.org - Forum Dyskusyjne o Używkach i RC (https://dopal.org)
+-- Dział: Na temat używek (https://dopal.org/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Bezpieczeństwo fizyczne (https://dopal.org/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Wątek: BEZPIECZEŃSTWO TIPY/PORADY - PORADNIK OD PARANOIKA. (/showthread.php?tid=2404)

Strony: 1 2 3


RE: BEZPIECZEŃSTWO TIPY/PORADY - PORADNIK OD PARANOIKA. - Jagodzik - 01.08.2023

Super poradnik, a takie kilka uwag ode mnie. Smile

(18.07.2023, 23:24)Hoxed napisał(a): miejsca w bezpiecznych chmurach.  -> przydadzą ci się za chwile
Nie ma czegoś takiego jak bezpieczna chmura (o ile nie jest open-source i ją sam hostujesz (np. nextcloud), bądź "gotowa chmura open-source", np. https://mega.io, a Ty nie jesteś programistą i samemu nie przejrzałeś kodu źródłowego, to nigdy nie masz pewności że takie dane będą prywatne. A właściwie to inaczej - masz pewność że na pewno nie będą prywatne. Big Grin 
Polecić mogę program Cryptomator bądź Boxcryptor do trzymania plików w dowolnej chmurze zaszyfrowanych u nas, lokalnie do "chmury" wysyłane są jedynie zaszyfrowane pliki.

Cytat:jeśli korzystasz z systemu z rodziny Windows. Ściągnij program veracrypt  ->  tez do tego przejdziemy.

Nie koniecznie, jeśli masz wersję Windowsa Pro lub wyżej możesz śmiało użyć Bitlockera (tylko nie korzystaj z samego TPMa, najlepiej TPM+PIN bądź hasło, nigdy sam TPM, zmienia się to w edycji zasad grupy (gpedit.msc), warto też zmienić standardową długość klucza ze 128 na 256 bitów... Skąd wiem że to wystarczy żeby obronić się przed polską policją?... Z własnego doświadczenia, serio Wink

A... no i jak już szyfrujecie dysk BitLockerem to nie zapisujcie klucza odzyskiwania na koncie Mirosoft!!!. Zapiszcie go do pliku, albo wydrukujcie (np. do PDFa, bo nie możecie zapisać oficjalnie "do pliku" na dysk który chcecie zaszyfrować, więć teoretycznie się nie da... ale tak się da. xD
Co prawda nawet jeśli Microsoft miałby ten klucz to i tak szczerze wątpię że by ot tak wydał polskiej policji... ale lepiej zapobiegać niż leczyć. Smile


RE: BEZPIECZEŃSTWO TIPY/PORADY - PORADNIK OD PARANOIKA. - swo002 - 05.08.2023

Świetnie napisany poradnik,sporo przydatnej wiedzy.Dzięki


RE: BEZPIECZEŃSTWO TIPY/PORADY - PORADNIK OD PARANOIKA. - Hoxed - 05.08.2023

(01.08.2023, 14:45)Jagodzik napisał(a): Super poradnik, a takie kilka uwag ode mnie. Smile

Nie ma czegoś takiego jak bezpieczna chmura (o ile nie jest open-source i ją sam hostujesz (np. nextcloud), bądź "gotowa chmura open-source", np. https://mega.io, a Ty nie jesteś programistą i samemu nie przejrzałeś kodu źródłowego, to nigdy nie masz pewności że takie dane będą prywatne. A właściwie to inaczej - masz pewność że na pewno nie będą prywatne. Big Grin 
Polecić mogę program Cryptomator bądź Boxcryptor do trzymania plików w dowolnej chmurze zaszyfrowanych u nas, lokalnie do "chmury" wysyłane są jedynie zaszyfrowane pliki.


Nie koniecznie, jeśli masz wersję Windowsa Pro lub wyżej możesz śmiało użyć Bitlockera (tylko nie korzystaj z samego TPMa, najlepiej TPM+PIN bądź hasło, nigdy sam TPM, zmienia się to w edycji zasad grupy (gpedit.msc), warto też zmienić standardową długość klucza ze 128 na 256 bitów... Skąd wiem że to wystarczy żeby obronić się przed polską policją?... Z własnego doświadczenia, serio Wink

A... no i jak już szyfrujecie dysk BitLockerem to nie zapisujcie klucza odzyskiwania na koncie Mirosoft!!!. Zapiszcie go do pliku, albo wydrukujcie (np. do PDFa, bo nie możecie zapisać oficjalnie "do pliku" na dysk który chcecie zaszyfrować, więć teoretycznie się nie da... ale tak się da. xD
Co prawda nawet jeśli Microsoft miałby ten klucz to i tak szczerze wątpię że by ot tak wydał polskiej policji... ale lepiej zapobiegać niż leczyć. Smile

odniose sie co do Windowsa Pro jak napisalem radzil bym miec oryginalne oprogramowanie bo grzywna za to gowno no kosmiczna.
Radzilbym i tak kupowac lapka ktore czesto maja juz wgrany system najczesciej jednak to Home.
Jesli ktos ma w chuj siana na dojebanego laptopa ktorego mu nie bedzie szkoda wyrzucic mozna kupic cos fajnego.
Imo laptop lepszy do ciemnych interesow / wyjebek pakujesz go w worek ---> plecak i szybko zakopujesz w lesie np.
takze jesli masz home edition Vera Crupt zostaje no i veracrypt po za zaszyfrowaniem dysku daje opcje robienia "wirtualnych partycji" ukrytych w plikach


RE: BEZPIECZEŃSTWO TIPY/PORADY - PORADNIK OD PARANOIKA. - Jagodzik - 06.08.2023

(05.08.2023, 11:53)Hoxed napisał(a): odniose sie co do Windowsa Pro jak napisalem radzil bym miec oryginalne oprogramowanie bo grzywna za to gowno no kosmiczna.
Radzilbym i tak kupowac lapka ktore czesto maja juz wgrany system najczesciej jednak to Home.
Jesli ktos ma w chuj siana na dojebanego laptopa ktorego mu nie bedzie szkoda wyrzucic mozna kupic cos fajnego.
Imo laptop lepszy do ciemnych interesow / wyjebek pakujesz go w worek ---> plecak i szybko zakopujesz w lesie np.
takze jesli masz home edition Vera Crupt zostaje no i veracrypt po za zaszyfrowaniem dysku daje opcje robienia "wirtualnych partycji" ukrytych w plikach


Tak, to prawda że do Pro nie ma co "zwykły". Użytkownik dopłacać. Tym bardziej dla Bitlockera, który domyślnie jest mniej bezpieczny niż darmowa alternatywa - VeraCrypt (domyślnie, bo długóść klucza ze 128 na 256 bitów można zmienić w gpedit.msc, jednak zawsze jest to dodatkowa czynność, mimo to po tej zmianie poziom bezpieczeństwa szyfrowania algorytmem AES z kluczem o długości 256 bitów i HASŁEM będzdzie taki sam, zarówno dla BitLockera jak i VeraCryta Smile ), ale jak mówię - wg mnie też nie ma sensu przepłacać.
A co do tworzenia "wirtualnych partycji", "ukrytych w plikach"... to BitLockerem też się da, ale mało kto o tym wie. Wink Wystarczy otworzyć "Zarzązdnie dyskami", utworzyć wirtualny dysk, zaszyfrować go BitLockerem, dodatkowo można ew. zmienić rozszerzenie takiego pliku... i gotowe. xD