Dopal.org - Forum Dyskusyjne o Używkach i RC
Badanie sondazowe i analiza forów internetowych - nowe substancje psychoaktywne - Wersja do druku

+- Dopal.org - Forum Dyskusyjne o Używkach i RC (https://dopal.org)
+-- Dział: Na temat używek (https://dopal.org/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Wiadomości (https://dopal.org/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Wątek: Badanie sondazowe i analiza forów internetowych - nowe substancje psychoaktywne (/showthread.php?tid=3485)



Badanie sondazowe i analiza forów internetowych - nowe substancje psychoaktywne - LOBO - 29.02.2024

Motywy zażywania i typologia użytkowników nowych substancji psychoaktywnych na podstawie badania sondażowego i analizy forów internetowych w ramach projektu I-TREND...wybrzmiewa fachurą ;-)

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0867436116300220

Odsetek respondentów deklarujących używanie substancji psychoaktywnych kiedykolwiek w życiu:

[Obrazek: 1-s2-0-S0867436116300220-gr2.jpg]

1 alkohol
2 tytoń
3 marihuana, haszysz
4 amfetamina, metamfetamina
5 ekstazy, MDMA
6 LSD, grzyby halucynogenne
7 kokaina/cocaine 8 substancje wziewne, poppersy
9 heroina
10 ketamina

Odsetek respondentów deklarujących używanie nowych substancji psychoaktywnych kiedykolwiek w życiu:

[Obrazek: 1-s2-0-S0867436116300220-gr3.jpg]


To je czad ;-)...Polecam omowienie wyników doczytac w linku...

Analiza forum internetowego
Analizie jakościowej zostały poddane dwa wspominane już największe polskojęzyczne fora internetowe poświęcone substancjom psychoaktywnym, czyli hyperreal.talk oraz dopalamy.com.

Forum hyperreal *****nie podajemy linków do konkurencyjnych for******* jest częścią portalu internetowego hyperreal  info działającego od 1996 roku. Powstało jako manifestacja wolności słowa. Jest poświęcone wolnej i niecenzurowanej wymianie myśli i informacji na temat substancji psychoaktywnych. Zawartość całego serwisu przeznaczona jest dla osób dorosłych, a jego celem, jak zaznaczają autorzy, nie jest propagowanie używania narkotyków. Portal zawiera wszelkie nowości związane z zagadnieniem substancji psychoaktywnych – od informacji o badaniach, informacji prasowych o konfiskatach, polityce, po krótkie recenzje publikacji z wyżej wymienionego zakresu tematycznego. Znajdują się tam wszelkie treści dotyczące substancji psychoaktywnych w Polsce i na świecie. Na stronie głównej są odnośniki do dwóch oddzielnych części serwisu hyperreal.info: neurogroove oraz do hyperreal.talk. Neurogroove jest to część poświęcona opisom doświadczeń związanych z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych (tzw. trip report).

Forum hyperreal  jest największym i najbardziej dynamicznym forum internetowym poświęconym substancjom psychoaktywnym w Polsce. Pod koniec listopada 2013 roku zawierało 23 454 wątki, 1 281 660 postów i korzystało z niego 107 767 osób. Po ok. pół roku, tj. pod koniec czerwca 2014 r., forum zawierało 24 494 wątki, liczba postów wynosiła 1 406 449, a użytkowników – 112 470 osób.

Jak możemy przeczytać w regulaminie: „Forum internetowe hyperreal służy wolnej wymianie informacji, doświadczeń i poglądów na temat substancji psychoaktywnych. Forum nie ma na celu propagowania lub zachęcania do używania środków odurzających” [15]. Jest podzielone na kilka głównych sub-forów: 1) substancje psychoaktywne na co dzień, 2) konopie, 3) magiczny ogród, 4) (al)chemia umysłu oraz 5) chemia substancji psychoaktywnych. Treści dotyczące nowych substancji psychoaktywnych znajdują się głównie w części „(al)chemia umysłu” i odnoszą się do konkretnych związków chemicznych (research chemicals), nie zaś do produktów kolekcjonerskich. Ta część forum była głównie monitorowana i poddawana analizie w ramach projektu I-TREND.

Forum „dopalamy.com” (http://forum.dopalamy.com) powstało na fali wzrostu popularności produktów nazywanych potocznie dopalaczami. W odróżnieniu od serwisu hyperreal, serwis dopalamy.com w założeniu służy do wymiany informacji na temat substancji legalnych, w głównej mierze produktów kolekcjonerskich7, nie zaś konkretnych substancji chemicznych (research chemicals). To forum jest także przeznaczone dla osób pełnoletnich. Jego popularność jest jednak zdecydowanie mniejsza niż pierwszego z omawianych. W końcu listopada 2013 roku forum zawierało 3668 wątków, 78 665 postów i korzystało z niego 12 104 osób. Do czerwca 2014 r. liczba postów wzrosła do 85 503, a liczba użytkowników do 13 442 osób.

Forum podzielono na następujące działy: 1) forum, 2) dyskusje na poważne tematy, 3) działy, 4) produkty kolekcjonerskie, 5) research chemicals & apteka, 6) twórczość użytkowników. Każde sub-forum jest także podzielone dodatkowo na sub-sub-fora, a następnie na tematy i posty. W ramach projektu I-TREND analizowane były dwa sub-fora: „dyskusja na poważne tematy” oraz „produkty kolekcjonerskie”, ponieważ na nich głównie odbywały się dyskusje dotyczące konkretnych substancji i produktów. W chwili zbierania materiału analitycznego dział „research chemicals & apteka” nie był dostępny.

Typologia użytkowników NSP
W ramach analizy materiału zebranego z forów wyłoniono sześć zasadniczych grup – typów użytkowników NSP: Ekspertów i naukowców, Doświadczeniowców, Kamikadze, Nowicjuszy, Supermanów i „Empatycznych” imprezowiczów. Podstawę do ich wyróżnienia stanowiły wypowiedzi respondentów odnoszące się do trzech głównych kategorii analitycznych (kody):

motywacji do przyjmowania NSP (poznawcza, ludyczna, eksperymentalna, instrumentalna, emocjonalna),


znajomości NSP oraz języka opisu (profesjonalny, ekspresyjny, potoczny),


kontekstu przyjmowania NSP (indywidualnie, w grupie, w parze, na imprezie, w plenerze, w klubie).


Eksperci i naukowcy to grupa osób postępujących z NSP w sposób metodyczny, właściwy dla „psychonautów” naśladujących podejście Aleksandra „Sashy” Shulgina [16] do testowania substancji. Charakterystyczna dla tej grupy jest duża wiedza z zakresu chemii i farmakologii. Wydaje się, że wielu z nich to analitycy chemiczni ze środowisk naukowych, prawdopodobnie mający dostęp do laboratoriów (często wymieniają typ aparatury i rodzaje analiz). Zwykle przeprowadzają eksperymenty indywidualnie na sobie i dzielą się ich wynikami na forum, używając żargonu naukowego (styl profesjonalny), podając wzory chemiczne. Doradzają oraz zalecają ostrożność innym użytkownikom forum.

MPPP to to samo co pMPPP, tylko debile ciągle używają tego samego skrótu, co na tego zjebanego opioida (uczestnik forum hyperreal).

Postawiłbym pMPPP przed NEB, ale zostaje w tyle za bufedronem i alfa-PPP. Aktywności serotoninergicznej nie wyczuwam, pierścień pirolidynowy musi niwelować ten profil. Działanie wciąż jest odczuwalne. Jeszcze mały update dam wieczorem (uczestnik forum hyperreal).

Eksperci i naukowcy na forum pełnią rolę mentorów. Ludzie liczą się z ich zdaniem i opinią. Czasami pełnią funkcję moderatorów, ale nie zawsze. Najczęściej ostrożnie podchodzą do dawkowania i w przypadku nowych substancji zaczynają od niskich dawek. Ich wypowiedzi można znaleźć przy omawianiu każdego z wątków poświęconych różnym substancjom psychoaktywnym, np. przy analizie trzech NSP (alfa-PVP, etkatynon, 4-HO-MET).

Dominuje u tych osób motywacja poznawcza. Z drugiej strony, ich wiedza może dawać im poczucie władzy, ponieważ na forum są poważani i często pytani przez Nowicjuszy o sposób dawkowania czy działanie określonej NSP. W tej grupie użytkowników przeważa indywidualne przyjmowanie NSP, często w domu.

Doświadczeniowcy, podobnie jak Eksperci i naukowcy, podchodzą do stosowania NSP w sposób systematyczny i dużo wiedzą na ich temat. Tak samo jak poprzednia grupa użytkowników, przeprowadzają doświadczenia na sobie, indywidualnie.

"Wybaczcie ubogość tej relacji, w miarę dokonywania kolejnych eksperymentów będę ją uzupełniał (do przeanalizowania mam jeszcze ∼150 mg, ale raczej nie będę się z tym spieszył więc nie czekajcie w napięciu) (uczestnik forum hyperreal)."

Ich główną motywacją nie jest jednak czyste poznanie intelektualne, ale poszerzenie własnych obszarów świadomości, zwiększenie intensywności doznań, chęć poznania swego wnętrza psychicznego (motywacja eksperymentalna, a zarazem emocjonalna).

Efekt jest bardzo subtelny i gdyby nie medytacje, które wyrabiają mi wrażliwość na dostrzeganie takich drobnych zmian umysłu, to możliwe, że bym tego sobie nie uświadomił (uczestnik forum dopalamy.com).

Język, jaki stosują Doświadczeniowcy jest zwykle ekspresyjny, skoncentrowany na odczuciach.

"Zrobiłem małą próbę, nasypałem z 20 mg na folię, podpaliłem, wciągnąłem rurą. Efekt porównałbym do większych. Ja bym to ocenił tak: SPEED – 9,5/10, EMPATIA – 5/10, EUFORIA – 3/10 (wiadomo podniesione samopoczucie, samoocena itp.) na leżąco 4/10, ale to po każdym stimie tak mam, że na leżąco robi się przyjemnie na ciele (uczestnik forum hyperreal)."

W ramach analiz w obrębie trzech różnych grup oddziaływania NSP, najczęściej sięgają po psychodeliki i kannabinoidy.

Kamikadze stanowią niewielką grupę i rzadko pojawiają się w analizowanym materiale. Ich wypowiedzi oraz doświadczenia są często wyolbrzymiane i mało prawdopodobne. Najczęściej opowiadają o przyjmowaniu (indywidualnie) bardzo dużych dawek substancji (np. 10 g w jedną noc).

"Zjadlem grama w przeciagu niecalych 4 godzin, na wejsciu potezny kop energii i euforii, jednak zanim zdazylem sie nacieszyc, trzeba bylo sypac nowa kreske. Jesli czytasz moj post, wez pod uwage, ze jestem cyborgiem (uczestnik forum hyperreal)."

Jak wynika z powyższego cytatu, język stosowany przez Kamikadze jest często przesadny, ekspresyjny styl, a sposób opisu pośpieszny (brak polskich czcionek). Zwykle też opisy użytkowników z tej grupy przyjmują postać dłuższych historii.

Już się uspokoiłem to mogę coś więcej napisać. Na ketony zero tolerki prawie (ponad dwa tygodnie temu brałem brefedron). Jeżeli nie byłaby to tak duża dawka mogłoby to być przyjemne doświadczenie. Jak kończyłem iniekcję to mocno zaczęła łapa mi latać, możliwe że przebiłem nawet żyłę i trochę poszło podskórnie, choć niewiele. Rush był kosmiczny, miliard myśli na sekundę, szybkość rejestracji informacji x 10. Typowo adrenalinowa faza. Wiecie jak to jest jak człowiek się przestraszy tak fest? Na przykład wejdziesz nagle na dzika w lesie podczas spaceru? Od razu uginają ci się kolana i tylko słyszysz w głowie «stary spierdalaj, bo będzie źle». Przez jakieś 5 min. mi się podobało jak odczułem euforię, ale potem (...) Jeszcze spróbuję za jakiś czas (uczestnik forum hyperreal).

Na ogół są nielubiani przez innych uczestników forum, którzy często bardzo krytycznie się o nich wypowiadają i uznają ich za element potencjalnie niebezpieczny (poważne traktowanie ich wypowiedzi przez niedoświadczonych i nowicjuszy może powodować przyjmowanie za wysokich dawek i w efekcie utratę zdrowia). Bywają bardzo często „banowani”, czyli odrzucani przez innych bądź przez moderatora forum za wnoszenie „szkodliwych treści”.

"Waliłem po 400 mg beżowej iv. Zastrzyk tak dużej dawki jest trudno zrobić, alfa pali żyły i skleja krew. Powoduje to trudność w całkowitym opróżnieniu zawartości pompki. Dlaczego? Bo to co wyleci na początku zapcha igłę. Podejrzewam, że pukając igłami 0,45 i dociskając tłok bardzo powoli można by rozwiązać ten problem (...) Alternatywą jest puknięcie w tętnicę, ale to skrajnie niebezpieczne. Nie polecam (uczestnik forum dopalamy.com)."

Za główną motywację sięgania po NSP można w przypadku tych użytkowników uznać chęć przekraczania własnych granic (motywacja emocjonalna), potrzebę ryzyka i balansowania na granicy życia i śmierci. Preferowany rodzaj NSP to stymulanty (katynony).

Nowicjusze to mniej doświadczeni użytkownicy. Traktują forum jako poradnik, źródło informacji. Korzystają z porad bardziej doświadczonych użytkowników. Zadają wiele pytań o dawki, formę, działanie, miksowanie. Dzielą się swoimi doświadczeniami, ale również wtedy dopytują, czy ktoś inny miał podobne odczucia. Chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami wynikającymi z różnych kontekstów użycia, nawet jeśli nie mają ich wiele. W społeczności traktowani są z uwagą i na równych prawach z innymi.

Główna motywacja tych osób to zdobywanie wiedzy na temat NSP (motywacja poznawcza), zwłaszcza od Ekspertów i naukowców oraz Doświadczeniowców. Forumowiczów z tej grupy, podobnie jak Ekspertów i naukowców, interesują konkretne opisy działania NSP, przede wszystkim nowych, mało poznanych, stąd najczęściej interesują ich wątki poświęcone tego rodzaju substancjom (w trakcie badania były to głównie psychodeliki, wcześniej nieopisywane szeroko na forum). Styl ich wypowiedzi ma charakter potoczny.

Supermani to grupa osób zainteresowanych NSP, pojawiająca się głównie w ramach wątków poświęconych rozmaitym stymulantom, pochodnym amfetaminy, katynonom.

"Szukam jednak czegoś co widocznie przyspieszy, ale bez takiej wyjebki jak feta. W sumie bufedron się sprawdza, ale chciałem sprawdzić coś nowego. Nuż okaże się lepsze. Z tego co wymieniłem w poprzednim poście (albo coś jeszcze innego) coś się nada? (uczestnik forum hyperreal)."

Poszukują substancji, które pomogłyby im zwiększyć własne możliwości w zakresie wykonywanej pracy (np. w długotrwałej monotonnej pracy, w dokończeniu projektu w wyznaczonym terminie) lub nauki (np. podnieść szybkość procesów przetwarzania informacji) czy potencji seksualnej.

"Wydaje mi się, że ta substancja mi cholernie dużo dała w kwestii ogarnięcia się w pracy, nauki koncentracji itp. na pewno nie poryło mi bańki, nie zmniejszyło IQ itp. (uczestnik forum hyperreal)."

MDPV, które w pracy cholernie stymulowało kreatywność i pozytywną nakrętkę, wszystko spotęgowane efektem hiperkoncentracji, a cała ścieżka nagrody uaktywniała się dopiero stymulowana właśnie kreatywną pracą i – że się tak wyrażę – naprawdę zajebistym rozwiązywaniem problemów (uczestnik forum hyperreal).

Supermani podchodzą do NSP w sposób instrumentalny (motywacja instrumentalna), chcą coś osiągnąć za jej pomocą, dlatego chcą wiedzieć o substancji jak najwięcej. Pragną uniknąć skutków ubocznych i szybko „wyjść” po jej zażyciu.

"Rano trzeba wstać do pracy (uczestnik forum dopalamy.com)."

Odrzucają substancje, które mogą mieć przedłużone działanie, zbyt wiele skutków ubocznych lub działać uzależniająco.

"Walony gram od 22 do 6 rano po 14-godzinnym dniu pracy pewnie daje wyczerpanie porządne organizmu (uczestnik forum hyperreal)."

Osoby z tej grupy stosują styl pragmatyczny, zwięzły język komunikacji. NSP przyjmują przede wszystkim w warunkach domowych bądź w pracy, często jednak indywidualnie ze względu na to, że pracują w domu.

Stymulacja podobna do opisywanej już wcześniej w tym wątku, dająca kopa, lecz nie nachalna, idealna do papierkowej roboty (nie ma uczucia, że muszę gdzieś iść, muszę coś zrobić). No i dochodzi do tego empatia, jest ona mocno wyczuwalna i dobrze komponuje się z polepszonym nastrojem. Więcej nie ładowałem, bo skończył się mój dzień w pracy (uczestnik forum „hyperreal).

„Empatyczni” imprezowicze. W nazwie tej grupy termin „empatyczni” celowo umieszczono w cudzysłowie, ponieważ często stosowany jest do określenia działania przyjmowanych substancji, czyli tzw. empatogenów8 (mefedron, najczęściej używana NSP, ma działanie empatogenne), a to nie do końca pokrywa się z jego znaczeniem przyjętym w psychologii. Poprzez „empatię” użytkownicy rozumieją możliwość otwarcia się na innych, towarzyskość, poczucie bliskości i miłości (motywacja emocjonalna i ludyczna).

Osoby z tej grupy czasami dużo wiedzą na temat substancji, ale używają ich w sposób mniej kontrolowany, chaotyczny (pick and mix – pokolenie ekstazy). Zdarza im się przyjąć za wysokie dawki, a następnie dorzucać inne substancje w celu kontrolowania swojego stanu. Nie jest ważne precyzyjne poznanie działania substancji (jak w przypadku Ekspertów i naukowców czy Doświadczeniowców), ale raczej dobre samopoczucie.

"Lekko wystrzeleni poszliśmy na koncert, gdzie nie zaobserwowaliśmy jakiegoś szczególnego wyczulenia na dźwięki czy efekty wizualne (uczestnik forum hyperreal.talk)."

Substancja nie odgrywa tutaj kluczowej roli. Ważne jest, aby było „mocno”. Często wypowiadają się i cieszą uznaniem na forum ze względu na swoje rozmaite doświadczenia z używaniem różnych substancji. Wiedzą, jakie substancje są na rynku i w jakiej formie występują.

"Po dwóch dniach zabawy wyglądało, że jest to bardziej lajtowe dla organizmu niż MDPV (uczestnik forum hyperreal)."

NSP w tej grupie użytkowników przyjmowane są głównie w kontekście społecznym, zwykle podczas imprez w domu lub na zewnątrz, np. w czasie wspólnych wypraw, podczas koncertów.

Ciąg wyglądał mniej więcej tak: kilka dni zabawy, dwa dni odpoczynku, kilka dni zabawy, kilka dni odpoczynku (uczestnik forum dopalamy.com).

Substancja ma „otworzyć” na kontakt z innymi, ułatwić wejście w nowe środowisko i nawiązanie relacji.

"Poczułem niezłe dżebnięcie, chęć rozmowy z ludźmi, zwłaszcza kobietami (uczestnik forum hyperreal)."

Imprezowicze poszukują w NSP działania empatogennego, to znaczy chcą odczuwać atmosferę bycia razem, wspólnego przeżywania emocjonalnego. Używany przez tę grupę język charakteryzuje lekkość, zabarwienie emocjonalne (styl ekspresyjny). Luźny styl wypowiedzi, emocjonalne komentarze oraz kontekst społeczny oddają atmosferę zabawy.

"Przebalowałem noc u znajomych, bardzo empatycznie, przyjemnie, lecz następnego dnia zjazd i zmęczenie było bardzo nużące (uczestnik forum hyperreal)."


RE: Badanie sondazowe i analiza forów internetowych - nowe substancje psychoaktywne - horsii - 29.02.2024

ciekawe, ale polecam czytać u źródła niż te przeklejke, brak formatowania tekstu i rozróżnienia co jest cytatem z neta, a co komentarzem do niego nie pomaga.


RE: Badanie sondazowe i analiza forów internetowych - nowe substancje psychoaktywne - Twilight Sparkle - 29.02.2024

Oj lubisz wykresiki co? XD
Bardzo ciekawe badanie


RE: Badanie sondazowe i analiza forów internetowych - nowe substancje psychoaktywne - LOBO - 29.02.2024

@"Twilight Sparkle" ...Oj nawet nie wiesz jak mnie kręcą i necą, jak Ciebie sprawy anusowe ;-) o tak...Zebys mnie widziala, jak sprawdzam statystyki NHL niuansowo;-)