Dopal.org - Forum Dyskusyjne o Używkach i RC
Błyskoporek podkorowy - niesamowity siłacz - Wersja do druku

+- Dopal.org - Forum Dyskusyjne o Używkach i RC (https://dopal.org)
+-- Dział: Na temat używek (https://dopal.org/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Zdrowie i detoks (https://dopal.org/forumdisplay.php?fid=10)
+--- Wątek: Błyskoporek podkorowy - niesamowity siłacz (/showthread.php?tid=3799)



Błyskoporek podkorowy - niesamowity siłacz - kot_kreskowy - 19.05.2024

Darz Bór!
O niesamowitych właściwościach błyskoporka usłyszałem pierwszy raz jakieś 10lat temu od starszego odemnie przyjaciela, starego grzybiarza, jednakże na poważnie zainteresowanie nim wybuchło we mnie jakieś trzy lata temu i to od niego zaczęła się moja zajawka na prozdrowotne dary natury, o których czasem zamieszczam jakieś posty na forum.
Zacząłem go wypatrywać w lesie, yrzy lata chodzenia, szukania, rozglądania się to na dół, to do góry, jednak bez efektów. Do czasu jak przeprowadziłem się tu gdzie mieszkam obecnie.

Jakiś miesiąc temu spakowałem plecak i poszedłem na długi spacer obadać okolicę, a w szczególności pobliski kompleks leśny.
Minąłem leśniczówkę, a za nią dostrzegłem zagajnik brzozowy i wzdłuż niego spacerowałem by nagle kątem oka dostrzec coś co wyglądało jakby spalona kora. Pożar? - pomyslałem, ale gdy spojrzałem na okoliczne drzewa, to nic na to nie wskazywało, nie ma pożarów pojedynczych drzew.
Wtedy doznałem olśnienia i podążając prosto na ową brzozę byłem już praktycznie pewien co tu się odgrzybia😎
Tak, grzyb ten wyglada dokladnie jak spalona kora a że w Polsce występuje w zdecydowanej większości na brzozach, które mają korę czarno białą, to niełatwo go wypatrzeć a na dodatek jest to grzyb niezwykle rzadki.
Radość moja była tym wieksza gdy się okazało, że owocnik którego z trudem oderwałem od pnia jest gigantyczny, ważył około dwóch kilogramów a po ususzeniu zachował większość tej wagi twardniejąc niczym skała.
Spotkało mnie niesamowite szczęście początkującego, jak to się mówi 😉
Albo wprawne oko niestrudzonego człowieka lasu😎

Kochani,
Jestem niesamowicie dumny z tego znaleziska i z przyjemnością podzielę się z wami wiedzą jaką dotąd zdobyłem na temat błyskoporka.
Oto on!
PUDZIAN MEDYCYNY NIEKONWENCJONALNEJ
GRZYB OTOCZONY AURĄ TAJEMNICZOŚCI, LEGENDA
A POTOCZNIE ZWANY
[Obrazek: Polish-20240324-163658968.png]
[Obrazek: IMG-20240324-164211-112.jpg]

[Obrazek: IMG-20240324-152646-204.jpg]

[Obrazek: IMG-20240324-152545-875.jpg]




#UWARUNKOWANIA PRAWNE
Błyskoporek podkorowy z racji swojego rzadkiego występowania oraz nielicznych siedlisk został wpisany na czerwoną listę roślin i grzybów i w Polsce jest objety częściową ochroną, natomiast pozyskiwanie go jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu zgody z Generalnej dyrekcji ochrony środowiska.
Zgoda na pozyskiwanie jest również również zgodą na przechowywanie, preparowanie, pakowanie i sprzedaż.

No nie zgadniecie jak często są takie zgody wydawane... 
Tak, bardzo rzadko.

W razie złapania z błyskoporkiem przy sobie nie mając odpowiedniej zgody na pozyskanie, leśniczy bądź straż leśna wystawi mandat.

#ZARYS HISTORYCZNY
W sieci można znaleźć wiele informacji dotyczących zapisków historycznych nt stosowania czagi w przeszłości a najciekawsze z nich to;
- Błyskoporek od wieków był niezwykle cenny i wysoce poszukiwany w sporej części europy od Grecji przez obecne tereny Austrii, dawne tereny Słowian i dalej przez Rosję aż do północnych Chin.
- Grzyb ten został znaleziony przy tzw Ötzim czyli mumii człowieka lodu odnalezionej w Austrii.
Naukowcy twierdzą że zmarł on około roku 3300 p.n.e.
- Istnieją Greckie zapiski z V wieku p.n.e. wskazujace, że czaga byla znana w starożytności a część takich zapisków przypisywana jest samemu Hipokratesowi
- Według podań, zastosowanie błyskoporka pozwoliło wyleczyć raka wargi ruskiego księcia Włodzimierza Monomacha
- Stosowany na dalekiej Syberii przez ludy Chantów(Ostiacy) czy Buriatow żyjących na terenach północnej Azji, gdzie po dziś dzień na napar z czagi mówi się "herbatka po buriacku"

#CO MAM W ŚRODKU?
Dobroczynne działanie błyskoporka jest możliwe dzieki takim składnikom jak;
Kwas betulinowy
Melanina
Tryptofan
Fucoglucomannan (wielocukier)
Inotodiol
Lanosterol
Polifenole
Polisacharydy 
Fitosterole
Aminokwasy
Garbniki
Flawonoidy 
Dobra bestia? Ale to jeszcze nie wszystko😎
Czaga oddaje również tak cenne dla zdrowia;
Witaminy z grupy B
Potas
Cynk
Żelazo
Miedź
Wapń 
A to i tak tylko część z tych, które udało się zidentyfikować i wyekstrahować podczas wielu badań.
Łączenie jest ich ponad... 200😎
Cześć z nich wytwarza sam grzyb a część pochodzi z drzewa na którym to pasożytuje.
Ciekawostka;
Betulina jak i kwas betulinowy będą występować w grzybie zerwanym tylko i wyłącznie z brzozy - jest to o tyle istotne, gdyż to właśnie te dwa składniki są uznawane jako najsilniejsze do walki z komórkami rakowymi.

Domyślam się, że to właśnie dlatego ludziom chorym na raka zaleca się picie wody brzozowej.

#DZIAŁANIE
Prócz tego, że w Kanadzie i Rosji czaga została wpisana na listę Organizacji Narodów Zjednoczonych ds wyżywienia i rolnictwa jako grzyb użyteczny mający zastosowanie w medycynie, tak w świecie medycznym uważa się, że;
- obniża poziom cukru we krwi i reguluje stężenie trójglicerydów 
- ze względu na silne działanie bakteriobójcze, pomaga w przeróżnych stanach zapalnych 
- posiada właściwości cytotoksyczne, dzieki obecności kwasu betulinowego zaburza funkcjonowanie szkodliwych komórek oraz w przypadku komorek rakowych utrudnia tworzenie się nowych połączeń krwionośnych dzięki czemu może być stosowany jako solidne wsparcie w leczeniu raka.
W polsce badania nad błyskoporkiem zapoczątkował prof. dr. J.Karpiński wraz z dyrektorem szpitala rejonowego w Wyrozębach Stefanem Kłyko, gdzie po serii badań i prób na grupie 48 chorych na nowotwory, zaobserwowali zmniejszenie nasilenia i częstotliwości bólowych oraz zmniejszenie i mięknięcie guza u 10 z 48 chorych.
Ta pionierska terapia trwała 8 miesięcy i odbyła się w 1956 roku.
POLSKA GUROM czyli mówiłem, że to Pudzian...😎
- ma właściwości przeciwzapalne, przeciwpasożytniczo, działa wzmacniająco i immunostymulująco, przeciwbólowo , przeciwmiażdżycowo i ochronnie w chorobach serca.
- zaleca się stosowanie grzyba w;
Przewlekłych nieżytach przewodu pokarmowego
Bólach jelit
Nadkwasocie
Wrzodach żołądka i dwunastnicy 
Uszkodzeniach wątroby
- posiada silne działanie antyoksydacyjne
- ekstraktu mozna użyć do płukania jamy ustnej przy stanach zapalnych, wykonywać irygację miejsc intymnych a także okładać rany

Jest dobrze? A to i tak tylko najważniejsze informacje, których można znaleźć dosłownie pełno. Zarówno nt badań klinicznych jak i na co i jak czagę stosować.
Należy szukać informacji na stronach o tematyce medycznej, specjalistycznej lub też na blogach osób, które się tym jarają.

#TESTOWANIE
Oczywiście nie byłbym sobą gdybym takiego specjału nie skosztował Podobno kultowa
Na razie przyrządziłem tylko napar i już tłumaczę jak należy go wykonać.

Grzyb po ususzeniu staje się twardy jak głaz i to dosłownie. Osobiście do skruszenia go użyłem młotka i kawalka materiału w jaki go zawinąłem.
Należy go jak najbardziej skruszyć mniej więcej do takiego stanu o granulacji milimetrów.
[Obrazek: IMG-20240518-172527-857.jpg]

Ciężko szło i w takim stanie go zaparzyłem.
Docent dr hab. nauk farmaceutycznych Aleksander Ożarowski podaje:
"Odwar z huby sporządzamy z jednej łyżki rozdrobnionej grzybni na szklankę wody. Letnią wodą zalewamy surowiec i zostawiamy go na noc.
Rano doprowadzamy do wrzenia na wolnym ogniu , odstawiamy na 5 minut, po czym przecedzamy do termosu.
Pijemy 1-2 łyżki kilkukrotnie w ciągu dnia."

Kot wychlał tego dwie szklanki - tak zasmakowała herbatka Podobno kultowa
[Obrazek: IMG-20240518-172952-013.jpg]
Powyżej kolor naparu po kilku minutach parzenia.

A tu po godzinie.
[Obrazek: IMG-20240518-193841-824.jpg]

Zapach naparu mozna powiedzieć, że jest neutralny a smak określam na taki minimalnie grzybowy złamany drewnem, co współgra ze środowiskiem w jakim żyje nasz pudzian lasu.
Nie słodziłem, nie jest cierpki czy gorzki jednak jak ktoś chce go pić szklankami to zalać go po prostu wrzątkiem i poczekać choć te pół godziny aby wydobyć choć część z tych dobroci.

Na zdrowie 😎


RE: Błyskoporek podkorowy - niesamowity siłacz - kurvvisko - 19.05.2024

Ale ma ładną nazwę! 
Nie jestem grzybiarzem, grzybów też nie jadam, więc nie wybiorę się zapewne na takie zbiory, ale przyznaję, że ma mega ciekawe właściwości.


RE: Błyskoporek podkorowy - niesamowity siłacz - kot_kreskowy - 19.05.2024

Na zbiory? 
Powodzenia 😂
Jeśli ktoś mieszka na mazurach, bo tam występuje najliczniej w kraju, to jest szansa że zbierze kilka sztuk w miesiącu. Chociaż to też zależy od szczęścia.

Ale to nie jest maślak czy brzozak żebyśmy tu mogli mówić o zbiorach.
Grzyb ten jest kurewsko rzadki i bardziej możemy tu mówić o zdobyczy czy trofeum ale na pewno nie o zbiorach Podobno kultowa


RE: Błyskoporek podkorowy - niesamowity siłacz - Twilight Sparkle - 19.05.2024

Coś pięknego ❤️❤️❤️❤️
Wspaniały grzyb panie Kocie


RE: Błyskoporek podkorowy - niesamowity siłacz - kot_kreskowy - 19.05.2024

Dziękuję pani kucykowa 😇

Dodam jeszcze że czaga nie jest grzybem sezonowym jak normalne grzyby.
Błyskoporek rośnie latami.


RE: Błyskoporek podkorowy - niesamowity siłacz - kot_kreskowy - 30.06.2024

Zrobiłem dziś odwar przepisu docenta Ożarowskiego.
Wyszedł syrop☺️
Po ostudzeniu smak jest mozna by rzec prawie neutralny, troszkę grzybowo/drzewny ale to jest delikatnie wyczuwalne.

[Obrazek: IMG-20240630-110017-520.jpg]

Z lewej syrop, z prawej sproszkowany błyskoporek.
Chwilę mi zeszło aby go doprowadzić do takiego stanu, twardy jak skała po ususzeniu. 
Normalnie w szmatę i trzeba go młotkiem potraktować  Podobno kultowa

Doktor Ożarowski zaleca kilka razy w ciągu dnia to pić więc będzie testowanie.
Długodystansowe w moim przypadku.
Spodziewajcie się raportu z mojego strony.