Dopal.org - Forum Dyskusyjne o Używkach i RC
Skrzyp polny - eliksir dla skóry i włosów oraz ulga w Te dni - Wersja do druku

+- Dopal.org - Forum Dyskusyjne o Używkach i RC (https://dopal.org)
+-- Dział: Na temat używek (https://dopal.org/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Zdrowie i detoks (https://dopal.org/forumdisplay.php?fid=10)
+--- Wątek: Skrzyp polny - eliksir dla skóry i włosów oraz ulga w Te dni (/showthread.php?tid=3988)

Strony: 1 2


Skrzyp polny - eliksir dla skóry i włosów oraz ulga w Te dni - kot_kreskowy - 29.06.2024

Dzień dobry ćpaczki robaczki,

Przechadzając się ostatnio po łąkach i lasach, znalazłem miejscówkę gdzie dywanowo rośnie skrzyp.

[Obrazek: IMG-20240629-120236-057.jpg]


Oczywiście nie byłbym sobą gdybym nie sprawdził z czym to się je😁
Wyniki 'riserczu' były zaskakujące.
Okazuje się bowiem, że ta roślina pamiętająca czasy prehistoryczne jest dla nas bardzo pożyteczna.

Otóż ziele skrzypu zawiera:
*Zwiazki krzemu
*Krzemionkę (zawiera jej najwięcej wśród roślin leczniczych)
*Alkaloidy (m.in. nikotyna)
*Saponiny (ekwizetonina)
*Flawonoidy (ekwizetryna i izokwercetyna)
*Białka 
*Azot 
*Żelazo 
*Mangan
*Kobalt 
*Sole potasu, wapnia, fosforu
*Witaminę C
*Kwasy organiczne - krzemowy, jabłkowy, szczawiowy, askorbinowy 

[Obrazek: IMG-20240620-204007-431.jpg]


Dzieki takim składnikom posiada szerokie właściwości;

*Moczopędne 
*Przyspiesza gojenie się ran
*Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie
*Oczyszcza skórę skłonną do trądziku i czyraków 
*Pobudza przemianę materii 
*Ogranicza wypadanie włosów oraz je wzmacnia
*Hamuje krwotoki wewnętrzne poprzez przyspieszone wytwarzanie tkanki łącznej 
*Obniża ciśnienie krwi oraz pomaga w walce z miażdżycą
*Uzupełnia niedobory mikroelementów 
*Wpływa pozytywnie na stan kości oraz pomaga zahamować krwawienie , pprzez co jest polecany przy obfitych miesiączkach 
*Wspomaga pracę wątroby 

Skrzyp polny mozna stosować zarówno od wewnątrz w formie naparu/herbatki jak i z zewnątrz jako płukanka ze skrzypu na włosy, w formie okładów czy nawet jako suszony dodatek do dań.


Osobiście piłem już herbatkę ze skrzypu.

[Obrazek: IMG-20240620-220732-378.jpg]


Ze względu na wysoką zawartość krzemionki, krzemu oraz składników mineralnych, musicie być gotowi na bardzo specyficzny i zarazem intensywny smak, który wzmaga się z każdym łykiem a mi osobiście kojarzy się z kamieniem, skałą, ma nieco metaliczny posmak.

Bardziej pijalny staje się po przełamaniu go sokiem z malin.
Pamiętaj!
Najlepsze maliny to te zerwane samemu😎
[Obrazek: IMG-20240629-174001-058.jpg]



Skrzyp jest szeroko stosowany w ziołolecznictwie oraz zajmuje szczególne miejsce w kosmetyce czyli różnego rodzaju kremach, okładach skóry czy włosów a będąc pomocny przy miesiączkowaniu, staje się wręcz przyjacielem każdej kobiety ☺️

Zachęcam każdego, nie tylko panie, do spróbowania przygody kulinarnej bądź kosmetycznej z tak obszernie rosnącą w naszym kraju rośliną.


Kot


RE: Skrzyp polny - eliksir dla skóry i włosów oraz ulga w Te dni - ZmiataZplanszy - 29.06.2024

Uczysz i bawisz, będę musiał sprawdzić to na sobie jak to działaBig Grin


RE: Skrzyp polny - eliksir dla skóry i włosów oraz ulga w Te dni - Lifeisbrutal - 29.06.2024

To prawda szczególnie skórę głowy dobrze oczyszcza, jest wiele szamponów na bazie skrzypu.


RE: Skrzyp polny - eliksir dla skóry i włosów oraz ulga w Te dni - kot_kreskowy - 29.06.2024

Dotarłem do artykułów gdzie napisano, że robi się ze skrzypu płukankę i tym moczy się włosy by były mocne i nie wypadały.


RE: Skrzyp polny - eliksir dla skóry i włosów oraz ulga w Te dni - frogbullshop - 30.06.2024

Nie tylko skrzyp polny ma dobre właściwości pokrzywę też polecam.
Wywar z pokrzywy. Dobry na przeziębienia i nie tylko 


RE: Skrzyp polny - eliksir dla skóry i włosów oraz ulga w Te dni - kot_kreskowy - 30.06.2024

frogbullshop 
Widzę, że my z podobnej gliny😉
Wczoraj zrobiłem pokrzywę z gałązkami świerka, taki mix.  Jest petarda👌
Tu masz wątek o pokrzywie jak coś 😁
https://dopal.org/showthread.php?tid=3696

Robię tu trochę za naczelnego wiedźmina, mieszkam w domku na bagnach i robię różne eliksiry mocy.
A najlepsze jest to, że naprawdę tak jest Podobno kultowa
Będę publikować więcej takich treści a conieco już zamieściłem.
Jak interesuje Cię taka tematyka, zachecam do tej 👇lektury.
https://dopal.org/showthread.php?tid=3799
To moja duma😎


RE: Skrzyp polny - eliksir dla skóry i włosów oraz ulga w Te dni - Sniffiarz97 - 30.06.2024

Taki skrzyp w torebkach też się nada? Niestety,  jedynie co u mnie rośnie to chwasty i i zwykła trawa xD. Nie mam też wiedzy wiedźmińskiej i zawsze jak czytam te wszystkie poradniki to myślę że jest zdolny nawet wodę przegotować


RE: Skrzyp polny - eliksir dla skóry i włosów oraz ulga w Te dni - kot_kreskowy - 30.06.2024

Sniffiarz97 
Pewnie.
Jednak nie lepiej miec satysfakcję że samemu się ogarnia wiedźmińskie sprawunki?
No i lepszej jakości towar?
Skrzyp serio rośnie w wielu miejscach, wystarczy się przejść po łąkach, nieużytkach czy polach. To bardzo powszechna roślinaSmile


RE: Skrzyp polny - eliksir dla skóry i włosów oraz ulga w Te dni - Sniffiarz97 - 01.07.2024

Racja


RE: Skrzyp polny - eliksir dla skóry i włosów oraz ulga w Te dni - kot_kreskowy - 02.07.2024

Zrobiłem i właśnie popijam herbatkę skrzypowo-świerkową.

[Obrazek: IMG-20240702-214537-986.jpg]

Powiem tak, świerk ma naprawdę intensywny smak w dodatku wchodzący w nuty cytrusowe jednak mimo swoich mocy i tak nie był zdolny całkowicie przełamać skalno-metalicznego smaku skrzypu...
I to przy proporcjach 1/3 - skrzyp/świerk 
Ten mały kajtek skrzypowy ma tak intensywny jest że ulala

Mimo to herbatka wyszła bardzo spoczko.👍
Polecam