Dopal.org - Forum Dyskusyjne o Używkach i RC
BIG DATA W Policji - blockchain, analiza przepływów - Wersja do druku

+- Dopal.org - Forum Dyskusyjne o Używkach i RC (https://dopal.org)
+-- Dział: Na temat używek (https://dopal.org/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Wiadomości (https://dopal.org/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Wątek: BIG DATA W Policji - blockchain, analiza przepływów (/showthread.php?tid=4334)



BIG DATA W Policji - blockchain, analiza przepływów - yetow - 28.08.2024

Nie do końca jest to temat używek, ale powiazany, jc to przenieście, wyrzućcie, imo ciekawy artykuł od policji, ja się na tym nie znam w sumie ale trzeba coraz bardziej uważać i mieć się na baczności: 
Escobar 



BIG DATA W Policji
BIG DATA to pojęcie określające duże, zmienne i różnorodne zbiory danych, których przetwarzanie i analiza są trudne, ale potrzebne, bo dające unikalną wiedzę. Policjanci w swojej pracy korzystają z wielu źródeł danych i dostrzegają, że głównym problemem nie jest pozyskanie informacji, tylko możliwość jej efektywnej analizy.

I właśnie zwiększenie wymiany i analizy informacji, w tym danych dotyczących przepływów finansowych i kryptowalut, było celem projektu współfinansowanego ze środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Biuro Wywiadu i Informacji Kryminalnych KGP we współpracy z Wydziałem Wywiadu Kryminalnego oraz Wydziałem dw. z Przestępczością Gospodarczą KSP realizowało projekt pn. „Budowa systemu wymiany i analizy informacji BIG DATA, w szczególności przepływów finansowych”. Wykonawcą było konsorcjum firm Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. i DataWalk S.A.

Narzędzie informatyczne

Efektem projektu jest narzędzie informatyczne BIG DATA oparte na platformie DataWalk, która wykorzystuje analitykę grafową służącą do oceny relacji między obiektami. Pozwala ono na analizę różnorodnych typów danych, wielkością przekraczających możliwości stosowanych dotychczas narzędzi informatycznych. Praca z BIG DATA jest możliwa na stanowiskach dostępowych funkcjonujących w Policyjnej Sieci Transmisji Danych, a uprawnienia do narzędzia mogą otrzymać policjanci i pracownicy Policji realizujący zadania z zakresu m.in. zwalczania przestępczości, ratowania życia lub zdrowia ludzkiego, wsparcia działań poszukiwawczych oraz przedstawiciele innych służb. Administratorzy centralni i koordynatorzy lokalni z komórek ds. wywiadu kryminalnego udzielają wsparcia użytkownikom przy obsłudze i analizach. Przy prowadzonych sprawach mogą pracować grupy zainteresowanych sprawą osób, łącząc dane zawarte w archiwach, również pochodzących z innych źródeł, np. systemu ANPRS, bilingów, wyciągów bankowych, dotyczących przesyłek kurierskich, transakcji w sklepach internetowych itp.

Kolejnym zastosowaniem BIG DATA jest koordynacja działań z wykorzystaniem tzw. repozytoriów centralnych. Funkcja ta pozwala sprawdzić, czy dany rachunek bankowy krajowy lub zagraniczny oraz adres lub transakcja kryptowalut są w zainteresowaniu innych użytkowników. BIG DATA jest plastyczna, umożliwia tworzenie indywidualnych rozwiązań dopasowanych do oczekiwań użytkownika. Pozwala budować złożone zapytania z zastosowaniem wielu równoczesnych niezależnych warunków w celu badania wariantów hipotez. Wyniki można przedstawić w postaci raportów, tabel, diagramów lub map.

Wszechstronna platforma analityczna dla Policji

Narzędzie przedstawia przepływy finansowe, relacje między osobami, podmiotami, adresami, rzeczami i zdarzeniami w sposób czytelny, wizualizując analizę połączeń. Badanie przepływów finansowych walut obcych notowanych przez NBP jest wspierane przez automatyczne przeliczenie ich historycznych kursów na PLN. W ramach realizacji projektu Policja stała się elementem blockchain Bitcoin, czyli częścią światowej sieci, na której jest oparte funkcjonowanie najpopularniejszej kryptowaluty. Uruchomiony węzeł przechowuje dane wszystkich transakcji, które są przenoszone na serwer centralny. Umożliwia to analizę przepływów kryptowaluty Bitcoin wykorzystywanej do celów przestępczych lub ukrywania majątku pochodzącego z przestępstwa. Identyfikacja znacznej liczby adresów, będących odpowiednikiem rachunku bankowego, umożliwia zdobycie informacji o osobach będących w zainteresowaniu służb. Obecnie BIG DATA znacznie usprawnia prowadzenie spraw dzięki rozbudowanej analizie, ale by utrzymać skuteczność działania, należy aktualizować narzędzie i szkolić użytkowników, dlatego częścią zrealizowanego projektu było doposażenie pracowni analitycznej w Szkole Policji w Pile. Zapewni to efektywne prowadzenie zajęć w ramach kursów specjalistycznych z zakresu obsługi oprogramowania wykorzystywanego do analizy informacji w prowadzonych sprawach. W skład pracowni weszły 25 stanowisk komputerowych, sprzęt audiowizualny, nagłośnienie i urządzenie wielofunkcyjne. Jednocześnie trwają prace nad materiałami edukacyjnymi w postaci filmów instruktażowych. Planowane są również umożliwienie analizy przepływów innych kryptowalut m.in. wykorzystujących blockchain Ethereum oraz uruchomienie kursów specjalistycznych dla użytkowników.

Źródło: https://gazeta.policja.pl/997/aktualne-wydanie/249480,BIG-DATA-W-Policji.html


RE: BIG DATA W Policji - blockchain, analiza przepływów - johncage - 28.08.2024

Nie mają narzędzi ale będą mieć jak nauczą tymi danymi AI. Nie wiem jak to w tej chwili wygląda, za czasów jak się bawiłem w różne tematy było sporo bramek i miejsc poza systemem bankowym, gdzie dało się rotować pieniądze we wszystkie strony FIAT <-> krypto, nie zostawiając żadnego śladu. System się powoli zamyka i trzeba będzie bardziej uważać, nawet to, żeby na portfele krypto przelewać kwoty inne niż np. wielkość zamówienia. Żeby automat np. nie zauważył zbieżności kwoty na koncie bankowym z transakcją w blockchain i jakimś zamówieniem u vendora.

Co do samego krypto, nie kumam czemu ludzie używają BTC/ETH zamiast Monero. Monero nie zostawia śladu i jest tańsze w obsłudze.


RE: BIG DATA W Policji - blockchain, analiza przepływów - kaziu86 - 29.08.2024

bitcoina mozna z mixowac i tez jest git


RE: BIG DATA W Policji - blockchain, analiza przepływów - NieMaCiagu - 29.08.2024

Cytat:Triangulacja − Polega na zbieraniu danych za pomocą dwóch lub większej liczby metod (np. obserwacja razem z sondażem czy analizą treści), a następnie porównywanie i łączenie wyników.



RE: BIG DATA W Policji - blockchain, analiza przepływów - kaziu86 - 30.08.2024

a co ma triangulacja do tego??


RE: BIG DATA W Policji - blockchain, analiza przepływów - NieMaCiagu - 30.08.2024

przeczytales co jest powyzej?


RE: BIG DATA W Policji - blockchain, analiza przepływów - martio_vp - 30.08.2024

Pitu pitu.
Od dawna da się dojść do tych informacji. To od nas zależy jak trudne jest rozszyfrowanie drogi. Dokładnie ten sam mechanizm działa w trasowaniu cebulowym (Tor). Im większa ilość węzłów, tym ciężej trafić. Czas, koszty mocy obliczeniowej są tak wysokie, że jest to praktycznie nieosiągalne.


RE: BIG DATA W Policji - blockchain, analiza przepływów - DannyDeVito - 30.08.2024

Jebac BTC - sa inne dobre krypto dzialajacych na innych sieciach.


RE: BIG DATA W Policji - blockchain, analiza przepływów - Ezotoriusminimus - 31.08.2024

Tez sie zastanwialem dlaczego nie uzywac innych krypto, ktore sa tansze i nie maja takich wahan ostrych co BTC czy nawet ETH. Byc moze dla V najbardziej oplaca sie skupowac BTC, ale to do czasu bo BTC jest pod najwieksza obserwacja.