Dopal.org - Forum Dyskusyjne o Używkach i RC
NAC - N-acetylocysteina - Wersja do druku

+- Dopal.org - Forum Dyskusyjne o Używkach i RC (https://dopal.org)
+-- Dział: Na temat używek (https://dopal.org/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Zdrowie i detoks (https://dopal.org/forumdisplay.php?fid=10)
+--- Wątek: NAC - N-acetylocysteina (/showthread.php?tid=4453)

Strony: 1 2


NAC - N-acetylocysteina - DarkSonia - 11.09.2024

[Obrazek: 11sss.jpg]


[Obrazek: 222ass.jpg]


NAC czyli N-acetyl L-cysteina, to zmodyfikowana forma cysteiny przyłączona do grupy acetylowej. Cysteina – jeden z aminokwasów endogennych (czyli takich, które organizm potrafi sam syntetyzować), zawierający siarkę. Ze względu na specyficzną budowę, jest aminokwasem bardzo reaktywnym, wiąże wiele substancji toksycznych, a więc jest pomocny w procesach detoksykacji.

L-cysteina (wraz z glutaminą i glicyną) jest także niezbędna w procesie syntezy glutationu – silnego wewnątrzustrojowego przeciwutleniacza. 
Bierze też udział w syntezie białek, enzymów i koenzymów.

Jest składnikiem preparatów o działaniu mukolitycznym, które pomagają w leczeniu mokrego kaszlu. Stanowi także antidotum w przypadku zatruć paracetamolem. Poza tym, NAC występuje jako składnik suplementów diety, powszechnie stosowanych dla poprawy i wspierania funkcji wątroby.
Zaczęlam sie tym interesować aby wprowadzić sobie to do diety, jako osłonka przy kontakcie ze środkami, które od czasu do czasu zażywam, czy chociażby wyczyszczeniu z siebie tego ustrojstwa po alkoholu. 
---------------------------------------------------------------------------------
Czy ktoś z was miał z tym styczność? może opisać widoczne efekty? 
zależy mi aby wątroba była cała i taka wewnętrzna energia, która ponoć właśnie ten NAC daje z uwagi na kontrole glutationu.


RE: NAC - N-acetylocysteina - voice.of.voiceless - 11.09.2024

spoko, mam tego jeszcze z 30-40g, puszka 200g od newmind bodajże, pomogło po chlaniu przez pare miesięcy, brane z ostropestem


RE: NAC - N-acetylocysteina - daniel776 - 11.09.2024

NAC jest też odtrutką na zatrucie paracetamolem


RE: NAC - N-acetylocysteina - Lukas1985 - 11.09.2024

(11.09.2024, 12:46)voice.of.voiceless napisał(a): spoko, mam tego jeszcze z 30-40g, puszka 200g od newmind bodajże, pomogło po chlaniu przez pare miesięcy, brane z ostropestem

Kiedyś już pisałem. Unikalbym dużych dawek. Cysteina to aminokwas i można se namieszać.


RE: NAC - N-acetylocysteina - voice.of.voiceless - 11.09.2024

Lukas1985 600mg dobowo, to dużo?


RE: NAC - N-acetylocysteina - Lukas1985 - 11.09.2024

Nie wiem. Pamiętaj, że samą cysteinę znajdziesz też w jedzeniu.


RE: NAC - N-acetylocysteina - DarkSonia - 11.09.2024

(11.09.2024, 13:27)Lukas1985 napisał(a): Kiedyś już pisałem. Unikalbym dużych dawek. Cysteina to aminokwas i można se namieszać.


mógłbyś rozwinąć? 

Bo chcę to zamówić i sama nie wiem czy jest sens chociaż w moim przypadku wszystko co oczyszcza organizm chyba miało by sens


RE: NAC - N-acetylocysteina - Bogdan Boner - 11.09.2024

voice.of.voiceless jakie dawki brałeś?


RE: NAC - N-acetylocysteina - voice.of.voiceless - 11.09.2024

Bogdan Boner
(11.09.2024, 13:35)voice.of.voiceless napisał(a): Lukas1985 600mg dobowo



RE: NAC - N-acetylocysteina - kiertnik82 - 11.09.2024

Dawka 600mg dobowo, jest to raczej niewielka dawka, sam taką kiedyś przyjmowałem i nie odnotowałem żadnych skutków ubocznych. W dużych dawkach około 7g dziennie może być ona toksyczna dla komórek, natomiast przy dawkach zalecanych nie ma się czego obawiać. Są pewne wyjątki. Ludzie, którzy są przewlekle zatruci metalami ciężkimi w tym rtęcią, czasami nie tolerują suplementów wysoko tiolowych i mogą mieć pogorszenie objawów zatrucia (pisał o tym Andy Cutler w swoim protokole chelatacyjnym), mimo iż NAC detoksykuje organizm z metali ciężkich, lecz są to raczej bardzo rzadkie przypadki.