Dopal.org - Forum Dyskusyjne o Używkach i RC
Arcane (2021) - recenzja. - Wersja do druku

+- Dopal.org - Forum Dyskusyjne o Używkach i RC (https://dopal.org)
+-- Dział: Hydepark (https://dopal.org/forumdisplay.php?fid=45)
+--- Dział: Luźne tematy (https://dopal.org/forumdisplay.php?fid=47)
+--- Wątek: Arcane (2021) - recenzja. (/showthread.php?tid=808)



Arcane (2021) - recenzja. - PUDZILLA - 06.07.2022

"Jeśli zamierzasz zmienić świat, nie pytaj o pozwolenie"

Przyznam się bez bicia na początek, w League of Legends grałem raz w życiu i nie spodobało mi się totalnie. Jednakże serial który powstał w oparciu świata gry, nie wymaga od widza znajomości z ligą. Zaciekawił mnie już sam zwiastun 
i obiecałem sobie, że w końcu go obejrzę i tak się stało.

Arcane jest opowieścią o dwóch osieroconych siostrach Vi i Powder, przygarniętych pod opiekę przez barmana, który prowadzi własną karczme Vandera. Oprawa graficzna jest wg mnie na bardzo wysokim poziomie, szerokie kadry ukazujące miasto Piltower, w którym dzieje się akcja, mogą spokojnie służyć jako tapety czy plakaty.

Piltower jako miasto postępu pełne bogactwa, kultury, nauki i polityki jest stolicą świata akcji. Tuż pod jego stopami znajduje się miasto Zaun, z którego wywodzą się nasze główne bohaterki, miasto w którym nie panują zasady obowiązujące na górze, pełne biedactwa, gangów, migotu (narkotyk, ktory daje magiczne moce) i łatwej śmierci. Nie jest to jedyny doskonale wyszczególniony kontrast, którymi tak bardzo urzekł mnie ten serial.

Serial ukazuje również konflikt pomiędzy postępem a tradycją. Dwaj naukowcy opracowują Hextech, który pozwala zapanować nad mocami magii. Z biegiem fabuły udowadnia mi to, że nie można stawiać śmierci ponad postęp i jest ona nieunikniona. Mimo możliwości przyniesienia ogromnych korzyści, zawsze trzeba liczyć się ze stratami i tym, że każdy wynalazek kiedyś trafi w ręce wroga, dlatego pośpiech i ambicja przynosi ludzką tragedie. Hextech stworzony na potrzebę uratowania Victora przed śmiercią, na skutek postępującej choroby, zostaje wykorzystany jako broń zagłady.

Konflikt sióstr jest spowodowany traumatycznymi przeżyciami nastoletnimi dziewczynkami. Osierocone, żyjące w dolnym mieście mimo, że mają co jeść i gdzie mieszkać, dokonują kradzieży w Piltower, by zadbać o lepszą przyszłość. Może się wydawać, że Powder żyje w cieniu swojej starszej siostry Vi, lecz ta opiekuje się nią i troszczy na swój sposób. Powder ma talent do produkcji zabawek wybuchowych, przez którą jedna z nich  umiera dwoje ich przyjaciół, podczas walki z siłami Silko, będącym głównym złym protagonistą w serialu. Siostry zostają rozdzielone, gdy dochodzi do wybuchu. Niedoceniana przez swoich sprzymierzeńców Powder, opłakuje bardzo porażkę, rzucając się w ramiona pierwszej osobie którą widzi, a ta ją akceptuje. W ten sposób powstaje Jinx, musi minąć kilka lat do ponownego spotkania sióstr, jednak gdy już się to dzieje, twórcy wybitnie podkreślają jaką dziurę w psychice zostawiły traumatyczne przeżycia z młodości.

Serial ukazuje do czego doprowadzają różnice klasowe, korupcja górnego miasta, traumatyczne dzieciństwo, chore ambicje, brak postępu, przymykanie oka i ciche przyzwolenie na tragedie w zamian za pokój dziejące się pod naszymi stopami. Choć z pozoru nie widać tego gołym okiem, bo jest to wszystko przykryte nagłą akcją i kulminacyjnymi momentami, które wgniatają w fotel, to uważny widz zastanowi się nad puentą co raz bardziej, co więcej będzie razy oglądać Arcane. Klasyfikacja wiekowa 16+ jest moim zdaniem odpowiednia, chciałbym następny sezon zobaczyć z jeszcze wyżej podniesioną poprzeczką. Produkcja wciąga, przez ostatni tydzień obejrzałem ją czterokrotnie.

9 odcinków po 40-45min, jeden wieczór, polecam oglądać po dysocjantach, albo psychodelikach, nieziemski efekt poczucia się jak w filmie gwarantowany.

pisał J.