Dopal.org - Forum Dyskusyjne o Używkach i RC
Które książki lub autorzy Was zawiedli i odradzacie! - Wersja do druku

+- Dopal.org - Forum Dyskusyjne o Używkach i RC (https://dopal.org)
+-- Dział: Hydepark (https://dopal.org/forumdisplay.php?fid=45)
+--- Dział: Luźne tematy (https://dopal.org/forumdisplay.php?fid=47)
+--- Wątek: Które książki lub autorzy Was zawiedli i odradzacie! (/showthread.php?tid=2905)

Strony: 1 2


Które książki lub autorzy Was zawiedli i odradzacie! - LOBO - 02.11.2023

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Kradli-ksiazki-z-biblioteki-i-je-sprzedawali-n156183.html

Sytuacja jest sprzed 2 lat, ale myślę, że trafnie obrazuje zubożenie społeczenstwa i podejście do książek i czytania, które z roku na rok maleje. Zamiast czerpać wiedzę poszerzać horyzonty myślowe ewoluować gimnastykować umysł pobudzać wyobraźnie to, co daje czytanie książek –  "geniusze zbrodni " znaleźli sposób na zarobienie kilku groszy.

Jedną z wielu zalet czytania jest umiejetność posługiwania się jezykiem polskim. Jak wrzucasz post do internetu na forum publicznym,  nie popełniasz podstawowych gaf ortograficznych niczym ćwierć mózg analfabeta, a inni od razu widzą, jaki poziom intelektualny (a raczej jego brak) reprezentuje jego dyskutant.

PS Dla tych z już nie małą metryką, którzy dopiero teraz chcieliby zrobić pierwsze kroki. Polecam zacząć od "Janko Muzykant" (16 stron) albo ewentualnie program tv (tutaj duża szansa na zrozumienie przekazu) ;-).


RE: Które książki lub autorzy Was zawiedli i odradzacie! - horsii - 02.11.2023

+1
Nie wiem, czy mogę nazwać to problemem, ale coraz więcej jest takiego barachła jak książki youtuberów, "influencerów". A z książkami to ma naprawdę niewiele wspólnego, bardziej bym to zaklasyfikował jako papier toaletowy ze specyficznym nadrukem. Na pewno ktoś z tej grupy coś sensownego napisał, ale to są jakieś pojedyncze przypadki, 95% takiej "literatury" to zwyczajny skok na kasę.


RE: Które książki lub autorzy Was zawiedli i odradzacie! - Beeniepatu - 02.11.2023

LOBO Na Twoim miejscu uwazalbym ze stawianiem takich odwaznych tez. Wychodzi na to, ze jestes cwiercmozgiem (tak - piszemy to lacznie!) analfabeta. Popelniles bowiem kilka 'gaf ortograficznych', z czego np. interpunkcja to dosc podstawowa sprawa.

Poza tym, zapomniales np. o ludziach chorych na dysleksje rozwojowa - konkretniej dysortografie, gdzie mimo pracy nad problemem, deficyty istniejace sie poglebiaja. Ludzie znaja slowa, bardzo duzo czytaja, a i tak pisza z bledami.

Masz racje co do tego, ze czytanie poszerza horyzonty. Sprzedales to jednak w najgorszy mozliwy sposob.

PS: Jakbys chcial np. wypomniec mi brak uzywania polskich znakow, to informuje, ze jest to intencjonalne. Ponad to zgodne z zasadami komunikacji np. w internecie. Ja duzo czytam ksiazek wlasnie 👌


RE: Które książki lub autorzy Was zawiedli i odradzacie! - Lady Giwera - 02.11.2023

LOBO o czym jest "Janko Muzykant"?

horsii pytanie czy LOBO przeczytał to co wrzucił Smile


RE: Które książki lub autorzy Was zawiedli i odradzacie! - horsii - 03.11.2023

No przecież napisał o tym. Też. xD Kradli książki i zamiast je czytać i poszerzać horyzonty itd. to je sprzedawali, poszerzając tylko swoje portfele.


RE: Które książki lub autorzy Was zawiedli i odradzacie! - Lifeisbrutal - 03.11.2023

Tragedia xD żeby książki kraść? Gdybyś był na tyle ambitny to napisał byś sam coś i sprzedawał jako swoje. Czyżby nie było pięknie? Byłoby. No ale lepiej pójść na skróty co nie?


RE: Które książki lub autorzy Was zawiedli i odradzacie! - LOBO - 03.11.2023

(02.11.2023, 21:51)Beeniepatu napisał(a): LOBO Na Twoim miejscu uwazalbym ze stawianiem takich odwaznych tez. Wychodzi na to, ze jestes cwiercmozgiem (tak - piszemy to lacznie!) analfabeta. Popelniles bowiem kilka 'gaf ortograficznych', z czego np. interpunkcja to dosc podstawowa sprawa.

Poza tym, zapomniales np. o ludziach chorych na dysleksje rozwojowa - konkretniej dysortografie, gdzie mimo pracy nad problemem, deficyty istniejace sie poglebiaja. Ludzie znaja slowa, bardzo duzo czytaja, a i tak pisza z bledami.

Masz racje co do tego, ze czytanie poszerza horyzonty. Sprzedales to jednak w najgorszy mozliwy sposob.

PS: Jakbys chcial np. wypomniec mi brak uzywania polskich znakow, to informuje, ze jest to intencjonalne. Ponad to zgodne z zasadami komunikacji np. w internecie. Ja duzo czytam ksiazek wlasnie 👌

Smielsze opinie są dobrym przyczynkiem do żywszej rozmowy i była taka intencja

"PS: Jakbys chcial np. wypomniec mi brak uzywania polskich znakow, to informuje, że jest to intencjonalne. Ponad to zgodne z zasadami komunikacji np. w internecie"
Tak, wiem o tym i nie zamierzałem tego wypominać gdyż nie o to się rozchodzi.
Wygląda na to, iż obydwaj jesteśmy ćwierćmózgami i analfabetami. "Ponad to" piszemy łącznie, nawiązując do poprzednich słów.

"Ja duzo czytam ksiazek wlasnie"
To się ceni. Dlatego tez wylapales tę "gafe" Masz fundament, aby napisać kilka zdań i uargumentować je.

Błędy się zdarzają i będą zdarzać. To nie znaczy, aby "polować" na kazdy przecinek i wytykać go. Mówię tu o błędach np. ktury czeba poszlem wogule pisze. Do tego używanie słów w zlym znaczeniu "bodajże" nadużywanie "generalnie" Fakt autentyczny itp. W kilku zdaniach popelnianych jest kilka czy kilkanascie takich błedów i w nastepnych postach to samo. Wraz z błędami współgra miałka treść.

"Poza tym, zapomniales np. o ludziach chorych na dysleksje rozwojowa - konkretniej dysortografie, gdzie mimo pracy nad problemem, deficyty istniejace sie poglebiaja. Ludzie znaja slowa, bardzo duzo czytaja, a i tak pisza z bledami."
Z tego, co zauwazylem dyslektycy niekiedy sami dołączają wyjaśnienie albo robią to po zwróceniu uwagi. Tylko że ich (tych wspomnianych przez Ciebie) poziom wypowiedzi jest kompletnie odmienny do tych wymienionych wyżej. Kompetentny i podparty wiedzą.


RE: Które książki lub autorzy Was zawiedli i odradzacie! - Beeniepatu - 03.11.2023

LOBO  'ponad to' jako wyrazenie przyimkowe a nie partykula, piszemy rozdzielnie akurat 👌

Moj wpis mial na celu pokazac jedynie, ze tezy argumentuje sie w sposob rzeczowy, a nie kategoryczny. Nie uzywa sie ogolnikow. Kazdy popelnia bledy, i ma do nich prawo - pelna zgoda. Lapsus lingue znany jest od wiekow - i trafia sie kazdemu bez wyjatku. Dlatego bledy jezykowe per se, nie sa deskryptorem osoby mniej 'swiatlej'. Nie znaczy to od razu, ze ktos nie czyta ksiazek. A taka konkluzja plynie z Twojego wpisu. 
Ja sie w 100% zgadzam z tym co napisales wczesniej. Rozumiem kontekst i emfaze uzyta w celu wzmocnienia przekazu. Tylko ja osobiscie inaczej bym argumentowal.

A co do wytykania bledow jezykowych, to kiedys bylem w tym nieznosny. Teraz juz tylko czasem zwroce komus uwage dla porzadku. Zbyt czesto zdarzalo mi sie wlasnie pouczac, samemu walac jakies gafy 😎 Bezpieczniej nie wchodzic w to za grubo 😎

[Obrazek: pobrane.jpg]


RE: Które książki lub autorzy Was zawiedli i odradzacie! - LOBO - 03.11.2023

Słuchaj, ja się nabawiłem "zboczenia" językowe poprzez moją partnerke z którą byłem 9 lat. Ona po filologii i dziennikarstwie. Co chwilę byłem przyprowadzany do porządku ;-). Najgorzej mam jak oglądam politykow bądź dziennikarzy, którzy takowe lapsusy wypuszczają, a winni dawać przykład i stać na straży naszego pięknego języka ;-)


RE: Które książki lub autorzy Was zawiedli i odradzacie! - Martin - 10.11.2023

Ursula K. Legun ,,Wracać wciąż do domu" długie, nudne i niezbyt ciekawe.