Forum TOR
Już teraz zapraszamy na nasze forum w sieci TOR.dopal67vkvim2qxc52cgp3zlmgzz5zac6ikpz536ehu7b2jed33ppryd.onion
Kopiuj adres
Badania wykazują, że Ozempic zwiększa ryzyko samobójstwa
21.08.2024, 13:31
Osoby przyjmujące semaglutyd, popularny lek na cukrzycę i odchudzanie, częściej zgłaszają myśli samobójcze w porównaniu z osobami przyjmującymi inne leki, wynika z nowego badania przeprowadzonego w międzynarodowej bazie danych dotyczącej bezpieczeństwa leków. Odkrycie to jest jednak najnowszym dowodem naukowym na ryzyko depresji i samobójstwa związane z popularnymi lekami - a krytycy twierdzą, że dowody na to, że leki te powodują problemy z nastrojem są ograniczone.
Semaglutyd jest sprzedawany pod marką Ozempic, gdy jest przepisywany na cukrzycę i Wegovy, gdy jest przepisywany na odchudzanie.
Ponadto wiele firm produkuje złożone formy leku. Stosowanie leku wzrosło w ostatnich latach, a badania wykazały bardziej obiecujące efekty, w tym zmniejszenie chorób nerek i raka.
Samobójstwo jest jednak od dawna problemem związanym z lekami, które zmieniają pragnienie jedzenia. Dla niektórych osób utrata przyjemności i nagrody z jedzenia - i być może innych rzeczy - powoduje dramatyczną zmianę nastroju i może zwiększać ryzyko samookaleczenia. W 2008 roku lek na odchudzanie o nazwie rimonabant, który działał na ten sam układ mózgowy, który wywołuje u ludzi chęć podjadania marihuany, został wycofany z użycia, ponieważ zwiększał ryzyko samobójstwa. (Lek nigdy nie został zatwierdzony do użytku w Stanach Zjednoczonych).
Informacje dla pacjentów dotyczące semaglutydu zawierają już ostrzeżenie, aby uważać na depresję i myśli samobójcze. Istnieją jednak sprzeczne dowody dotyczące ryzyka myśli i uczuć samobójczych w przypadku nowych leków odchudzających, w tym semaglutydu.
Nowe badanie, które zostało opublikowane we wtorek w publikacji JAMA Network, przeanalizowało doniesienia o zgłoszeniachg myśli samobójczych u osób przyjmujących semaglutyd - czy to na cukrzycę, czy na odchudzanie - w bazie danych prowadzonej przez Światową Organizację Zdrowia, która zestawia zdarzenia niepożądane związane z lekami w 140 krajach.
Autorzy badania odkryli coś, co opisują jako nieproporcjonalne ryzyko myśli samobójczych u osób przyjmujących semaglutyd, ale nie u osób przyjmujących liraglutyd. Porównując doniesienia o myślach samobójczych u osób przyjmujących semaglutyd z ryzykiem zgłaszanym w przypadku wszystkich innych leków w bazie danych, stwierdzili, że ryzyko było podwyższone o około 45% u osób przyjmujących semaglutyd.
Ryzyko było około czterokrotnie wyższe u osób, które przyjmowały również leki kontrolujące depresję i stany lękowe, co sugeruje, że grupa ta może być jeszcze bardziej narażona na wpływ tych leków na nastrój.
źródło: cnn / https://www.cnn.com/2024/08/20/health/se...index.html