Forum TOR
Już teraz zapraszamy na nasze forum w sieci TOR.dopal67vkvim2qxc52cgp3zlmgzz5zac6ikpz536ehu7b2jed33ppryd.onion
Kopiuj adres
USA: Trwają badania nad mieszaniną kokainy i chininy a mechanizmem uzależnienia
27.12.2024, 12:18
Grupa naukowców z University of Texas w El Paso (USA) badała reakcję gryzoni na narkotyk, którego wprowadzeniu towarzyszyło wstrzyknięcie gorzkiego roztworu chininy, który wywołuje obrzydzenie. Według naukowców wyniki powinny pomóc lepiej zrozumieć naturę uzależnienia.
Na przykładzie szczurów laboratoryjnych badacze postanowili prześledzić, jak rozwinie się uzależnienie, jeśli podawanie kokainy od pierwszej dawki zostanie połączone z intensywnym sygnałem awersyjnym (z angielskiego aversive - „wywołujący obrzydzenie, niechęć”) - spożyciem chininy, substancji z kory drzewa pięciornika o silnym gorzkim smaku.
Do eksperymentu wykorzystano prawie trzy tuziny zwierząt doświadczalnych. Wkładając nos przez specjalny otwór, szczury mogły wstrzykiwać kokainę przez cewnik, który wcześniej został zainstalowany w prawej żyle szyjnej gryzoni. Każda dawka była poprzedzona doustnym wstrzyknięciem roztworu chininy. W ten sposób naukowcy byli w stanie ocenić reakcję szczurów na mieszane pozytywne i negatywne doświadczenie narkotykowe i dowiedzieć się, czy niechęć do chininy może przeważyć nad pragnieniem kokainy.
Podczas eksperymentu zwierzęta wykazywały różne linie zachowań. Dla niektórych szczurów gorycz chininy okazała się tak nieprzyjemna, że całkowicie przestały przyjmować kokainę. Według naukowców, ludzie mogą zachowywać się w ten sam sposób: mając negatywne doświadczenia po pierwszym użyciu narkotyków, nigdy więcej ich nie próbują.
Druga grupa szczurów, zaczynając od małych dawek, stopniowo zwiększała spożycie kokainy. Chociaż gryzonie zachowały awersyjną reakcję na chininę, głód narkotyku był tak silny, że zwierzęta po prostu zignorowały awersję.
Ponadto naukowcy nieoczekiwanie odkryli trzeci wzorzec zachowania. Po pierwszej dużej dawce kokainy, badani następnie ograniczyli jej zażywanie. Naukowcy przypuszczali, że zbyt duża ilość narkotyku podczas pierwszego podania mogła zwiększyć awersję do chininy, a to z kolei zmniejszyło chęć zażywania kokainy.
Komentując wyniki, biolodzy stwierdzili, że odkrycia mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego niektórzy ludzie uzależniają się od substancji psychoaktywnych, a inni nie. W nowych badaniach naukowcy mają nadzieję zidentyfikować różnice genetyczne lub neuronalne w sercu reakcji badanych, co pozwoli na opracowanie nowych ukierunkowanych metod leczenia uzależnienia od narkotyków.
Artykuł na temat badania został opublikowany w czasopiśmie Drug and Alcohol Dependence.
źródło: aipsin.com // https://aipsin.com/news/509/