Forum TOR
Już teraz zapraszamy na nasze forum w sieci TOR.dopal67vkvim2qxc52cgp3zlmgzz5zac6ikpz536ehu7b2jed33ppryd.onion
Kopiuj adres
Rośnie liczba zgonów wywołanych katastrofalną dekryminalizacją narkotyków
10.05.2024, 17:01
Kolumbia Brytyjska rezygnuje z eksperymentu dekryminalizacji narkotyków zaledwie 15 miesięcy po jego rozpoczęciu. Premier prowincji błaga kanadyjski rząd federalny o pilną ponowną kryminalizację narkotyków - mając nadzieję, że ruch ten położy kres chaosowi i przemocy w miejscach publicznych (w tym w szpitalach) oraz gwałtownie rosnącej liczbie zgonów spowodowanych przedawkowaniem.
Premier David Eby po raz pierwszy zdekryminalizował posiadanie ponad 2,5 grama nielegalnych substancji - w tym fentanylu, cracku i metamfetaminy - w styczniu 2023 roku. Skrajnie lewicowa Nowa Partia Demokratyczna (NDP) Eby'ego okrzyknęła to posunięcie wielkim zwycięstwem "redukcji szkód" i twierdziła, że zmniejszy to stygmatyzację użytkowników narkotyków. Argumentowali, że destygmatyzacja zażywania narkotyków skłoni uzależnionych do poszukiwania leczenia i zmniejszy liczbę zgonów spowodowanych przedawkowaniem. Mylili się.
W ciągu ostatnich 15 miesięcy prowincja odnotowała gwałtowny wzrost zażywania narkotyków w miejscach publicznych, w tym w restauracjach, na placach zabaw, a nawet w szpitalach. Kilka małych firm zostało zamkniętych z powodu rosnącej przestępczości i włamań.
Na Instagramie, Safe Streets Vancouver, samozwańcza grupa "zaniepokojonych mieszkańców" zaczęła dokumentować publiczny chaos.
Podczas procesu wysokiego ryzyka wielu pracowników pierwszej linii opieki zdrowotnej zwróciło się do swoich związków zawodowych i mediów, aby narzekać na niebezpieczne środowisko pracy w następstwie dekryminalizacji Eby'ego.
Wyciekła notatka szpitalna z północnej Kolumbii Brytyjskiej (BC), która ujawniła, że pielęgniarkom powiedziano, aby nie uniemożliwiały pacjentom dostępu do narkotyków, nie konfiskowały broni ani nie uniemożliwiały dilerom odwiedzania pacjentów. Prowincja odnotowała również najgorszy rok pod względem zgonów spowodowanych przedawkowaniem: prawie siedem osób umierało z powodu przedawkowania opioidów każdego dnia w BC w 2023 roku.
Chociaż projekt pilotażowy miał trwać trzy lata, wynikający z niego chaos i przestępczość zmusiły NDP do podjęcia działań w odpowiedzi na rosnący sprzeciw opinii publicznej.
26 kwietnia Eby zwrócił się do rządu federalnego o zakończenie programu. Nastąpiło to po tym, jak Eby próbował, ale nie udało mu się wdrożyć w październiku 2023 r. przepisów, które uczyniłyby nielegalnym spożywanie nielegalnych narkotyków w miejscach publicznych, w tym na placach zabaw. Jak donosi The Publica, Sąd Najwyższy BC uchylił ustawodawstwo Eby'ego, argumentując, że użytkownicy narkotyków mają konstytucyjne prawo do używania ich w przestrzeni publicznej.
Rząd BC odwołał się od wyroku, a następnie - po uświadomieniu sobie, że rozpatrzenie apelacji może zająć rok lub dłużej - postanowił zwrócić się o pomoc do rządu federalnego.
Liberalny rząd Justina Trudeau nie przychylił się jeszcze do prośby Eby'ego, co wywołało gniew lidera konserwatywnej opozycji Pierre'a Poilievre'a. Przemawiając w Izbie Gmin, Poilievre oskarżył Trudeau o "marnowanie czasu", podczas gdy obywatele BC umierają z powodu przedawkowania narkotyków.
Od złożenia wniosku przez Eby'ego minęły cztery dni; rząd federalny twierdzi, że wniosek jest obecnie "analizowany".
źródło: the publica / https://www.thepublica.com/canadian-prov...skyrocket/