Forum TOR
Już teraz zapraszamy na nasze forum w sieci TOR.dopal67vkvim2qxc52cgp3zlmgzz5zac6ikpz536ehu7b2jed33ppryd.onion
Kopiuj adres
Badanie, które wykorzystuje matematykę do wyjaśnienia halucynacji geometrycznych
Badanie, które wykorzystuje matematykę do wyjaśnienia halucynacji geometrycznych
W całej naszej wspólnej historii łączy nas wspólny wątek doświadczeń, coś co wykracza poza miejsce i epokę. Coś, co zaskakiwało i fascynowało użytkowników psychodelików od przeszłości do współczesności - mówimy oczywiście o geometrycznych halucynacjach wzrokowych.
via Wikimedia Commons
W matematyce jest magia
Pomyśl o tym!
Czy to był starożytny Aztek, twoja ciotka w latach 70., czy ty w zeszłym tygodniu, są szanse, że widziałeś te same uderzające geometryczne wzory emanujące w twojej wizji.
Całkiem psychodeliczna myśl, co?
Przekraczanie czasu, miejsca i tożsamości - jak jakaś naturalna magia. Albo, jak sugerują ostatnie badania, może coś... matematycznego?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego psychodeliki powodują tak intensywną halucynacje?
Cóż, nie jesteś sam. Od wieków ludzie próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak psychodeliki wpływają na nasze umysły. Jest to pytanie, które nawet teraz wymyka się dzisiejszej technologii naukowej. Technologia obrazowania mózgu jest tak zaawansowana, jak nigdy dotąd, a jednak pytanie to nadal nurtuje naukowców, badaczy, psychonautów i innych.
"Uderzające" halucynacje wzrokowe
W czasopiśmie Royal Society w 2000 roku, zatytułowany Geometryczne halucynacje wzrokowe, symetria euklidesowa i funkcjonalna architektura kory prążkowanej.,
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/article...1683393110
miało na celu zbadanie, dlaczego widzimy te kształty, gdy jesteśmy pod wpływem psychodelików.
Strona "uderzenie" halucynacje wzrokowe podzielono na cztery grupy:
1. Kraty, frędzle, filigrany, plastry miodu i szachownice.
2. "pajęczyny".
3. "tunele, leje, aleje, stożki i naczynia".
4. "spirale".
via Wikimedia Commons
Sposób, w jaki rozumiemy te wywołane psychodelikami halucynacje wzrokowe, jest zakorzeniony w matematyce, psychologii, neurologii i naukach poznawczych. Badanie zostało połączone z wkładem matematyków z uniwersytetów takich jak Chicago, Houston i Utah, a także naukowców z Salk Institute for Biological Studies i NIH. Wykazało ono, że geometria może być kluczem odblokowującym odpowiedzi na temat halucynacji psychodelicznych.
Jak więc przebiegało badanie?
Wizje geometryczne są wywoływane przez korę prążkowia.
Używając matematyki i teorii kształtu, badacze postawili hipotezę, że nasza siatkówka kora wzrokowa i związane z nim obwody neuronalne są tym, co powoduje psychodeliczne wizualizacje. Stawiają tezę, że to "wzory połączeń" pomiędzy tymi elementami, które mogą być odpowiedzialne za halucynacje podczas zażywania psychodelików. Jest to skomplikowany system do rozwikłania, ale dokonano intrygujących odkryć, które mogą być dalej badane.
Photo by Hal Gatewood on Unsplash
W mózgu kora prążkowana to obszar, który ma kluczowe znaczenie dla rozszyfrowania informacji wizualnej. Zawiera on komórki szczególnie przystosowane do pewnych elementów. Należą do nich linie, kształty, krawędzie i orientacje, które są ułożone w uporządkowany wzór. Powoduje to, że sąsiednie komórki reagują podobnie na te cechy. System ten ułatwia mózgowi przetwarzanie tego, co widzimy. Pozwala mu również wykonywać swoją pracę z najwyższą wydajnością.
Halucynacje w idealnej symetrii
Geometryczne halucynacje wzrokowe to rodzaj halucynacji tak zwanych, ponieważ charakteryzują się postrzeganiem geometrycznych wzorów i kształtów. Te halucynacje wzrokowe mają tendencję do uwzględniania symetrii euklidesowej. Jest to typ symetrii związany z symetrycznymi kształtami geometrycznymi i wzorami - zgodny z zasadami Geometria euklidesowa.
Geometria euklidesowa (via Wikimedia Commons)
Badania te sugerują, że struktura kory prążkowia może być tym, co odpowiada za powstawanie tych geometrycznych halucynacji wzrokowych. Kiedy aktywność w tym obszarze jest zakłócona, na przykład przez użycie psychodelików, komórki, które mają tendencję do określonych cech wizualnych (takie jak te związane z symetrią euklidesową) są aktywowane i powodują, że osoba widzi ten rodzaj halucynacji.
Wniosek ten jest poparty badaniami, które wykazały, że psychodeliki, takie jak psylocybina z magicznych grzybów i LSD, mogą wywoływać geometryczne halucynacje wzrokowe podobne do tych, które mogą być spowodowane przez takie stany jak migrena lub Zespół Charlesa Bonnet'a. Halucynacje te mają również tendencję do występowania złożonych geometrycznych wzorów i kształtów, które również wykazują wysoki stopień symetrii. To wzmacnia ideę, że funkcjonalna organizacja kory prążkowia może stać za tymi halucynacjami.
Tajemnica jest coraz bliższa rozwiązania.
U jego podstaw badanie ujawniło, jak fizyczne funkcjonowanie kory prążkowia odnosi się do klasycznych psychodelicznych halucynacji geometrycznych. Nadal nie wiadomo dokładnie, co powoduje ten związek, ale te ramy mogą nam pomóc w zrozumieniu, dlaczego psychodeliki lub inne zmiany psychiczne mogą powodować te doświadczenia.
Tak więc, chociaż nadal może być tajemnicą dokładnie, dlaczego starożytny Aztek, twoja ciotka w latach 70. ty w zeszłym tygodniu, zobaczył te geometryczne obrazy podczas zażywania psychodelików, dowody te z pewnością wskazują na to, że na nasze postrzeganie wizualne wpływa struktura kory prążkowia naszego mózgu. Badania neurobiologów wykazały, że mózg ma wbudowaną preferencję do rozpoznawania wzorów i kształtów geometrycznych. Tworzy to znajome formy, które nasz umysł rozpoznaje instynktownie.
Nowe rozumienie doświadczenia psychodelicznego
Te naukowe odkrycia, w połączeniu z bogactwem anegdotycznych danych dostarczonych przez użytkowników psychodelików, mogą być sposobem na postęp w naszym zrozumieniu, dlaczego konkretne obrazy są widziane podczas halucynacji. Cokolwiek powoduje to zjawisko, badania te z pewnością doprowadzą do nowego zrozumienia nauki o widzeniu, doświadczeniach psychodelicznych i świadomości.
Zdjęcie autorstwa Harry'ego Quana na Unsplashu
Pobrano z : www.wholecelium.com
06.05.2023, 21:33
a wiesz, że naukowcy byli w szoku, nie przytoczę Ci badań, ale u prof. Andrzeja Dragana chyba słyszałem, że sieć neuronowa mózgu jest zbyt podobna do rozkładu materii we wszechświecie?
poszukaj coś na ten temat, bo warty uwagi na prawdę.
a jak coś ma Tobie mózg rozwałkować, to posłuchaj rozmowy prof. Leszka Błaszkiewicza i Marcina Przybyłka u Astrofazy .
swiat ktory widzimy, to nawet nie rzeczywistosc
poszukaj coś na ten temat, bo warty uwagi na prawdę.
a jak coś ma Tobie mózg rozwałkować, to posłuchaj rozmowy prof. Leszka Błaszkiewicza i Marcina Przybyłka u Astrofazy .
swiat ktory widzimy, to nawet nie rzeczywistosc
07.05.2023, 19:11
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.05.2023, 19:13 przez voice.of.voiceless.)