Forum TOR
Już teraz zapraszamy na nasze forum w sieci TOR.dopal67vkvim2qxc52cgp3zlmgzz5zac6ikpz536ehu7b2jed33ppryd.onion
Kopiuj adres
Przyjmowanie Prozacu w czasie ciąży może wpływać na rozwój mózgu płodu
20.02.2024, 15:50
Nowe badanie ostrzega, że przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych, takich jak Prozac, podczas ciąży może wpływać na rozwój mózgu dziecka i potencjalnie prowadzić do zaburzeń zdrowia psychicznego w późniejszym życiu.
Badanie, opublikowane w piątek w czasopiśmie Nature Communications, jest uważane za pierwsze badanie, które dostarcza dowodów na bezpośredni wpływ serotoniny, hormonu dobrego samopoczucia, na rozwój płodowej kory przedczołowej, kluczowej części mózgu.
Naukowcy z University of Colorado Anschutz Medical Campus skoncentrowali swoje badania na leku przeciwdepresyjnym fluoksetynie - sprzedawanym między innymi pod markami Prozac i Sarafem - który działa poprzez podnoszenie poziomu serotoniny.
"Chociaż wiadomo, że serotonina odgrywa rolę w rozwoju mózgu, mechanizmy odpowiedzialne za ten wpływ, szczególnie w korze przedczołowej, były niejasne" - wyjaśnił w oświadczeniu główny autor badania Won Chan Oh, adiunkt na Wydziale Farmakologii CU Anschutz.
"Kora przedczołowa, najbardziej rozwinięty obszar mózgu, odgrywa centralną rolę w poznaniu najwyższego rzędu, dlatego skupiliśmy się w naszym badaniu na znalezieniu odpowiedzi z tego obszaru mózgu" - dodał Oh.
Badacze odkryli, że serotonina silnie wpływa na to, jak połączenia między neuronami zmieniają się i dostosowują, przyczyniając się do zdolności mózgu do uczenia się i dostosowywania. Zespół ustalił, że zakłócenie tych połączeń we wczesnym okresie rozwoju może wywołać różne zaburzenia zdrowia psychicznego.
"Zrozumienie tej korelacji może potencjalnie pomóc we wczesnej interwencji i opracowaniu nowych metod leczenia zaburzeń neurorozwojowych obejmujących dysregulację serotoniny" - powiedział Oh.
Oh twierdzi, że kobiety w ciąży powinny być świadome potencjalnych skutków ubocznych przyjmowania leków przeciwdepresyjnych i alternatywnych leków na depresję poporodową, ponieważ fluoksetyna nie tylko przenika przez łożysko, ale może być również przekazywana dzieciom podczas karmienia piersią.
Badanie przeprowadzone w latach 2015-2018 wykazało, że 17,7% dorosłych kobiet w USA zgłosiło stosowanie leków przeciwdepresyjnych w ciągu ostatnich 30 dni. A było to przed pandemią COVID-19 - badania wykazały, że lęk i depresja znacznie wzrosły od 2020 roku.
Oh i jego zespół ocenili wpływ zbyt dużej i zbyt małej ilości serotoniny na rozwój mózgu u myszy.
Fluoksetyna jest stosowana nie tylko w leczeniu depresji, ale także między innymi w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych, zespole Tourette'a, bulimii psychicznej, zespole lęku napadowego, gorących potach i zespole stresu pourazowego.
Arkusz informacyjny dotyczący leku Prozac zauważa, że "nie ma udowodnionego ryzyka wad wrodzonych bezpośrednio związanych z fluoksetyną", ale badania wskazują na większe ryzyko porodu przed 37 tygodniem ciąży i niższą masę urodzeniową, gdy lek jest przyjmowany w trzecim trymestrze ciąży.
"Badania wykazały również, że gdy depresja nie jest leczona w czasie ciąży, może istnieć zwiększone ryzyko powikłań ciążowych" - zauważono w arkuszu informacyjnym. "To sprawia, że trudno jest stwierdzić, czy to lek, nieleczona depresja (lub lęk), czy też inne czynniki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia tych powikłań".
źródło: ny post / https://nypost.com/2024/02/18/lifestyle/...ent-study/
21.02.2024, 12:38
Każda substancja która jest w stanie przejść przez łożysko będzie miała wpływ na kształtowanie się dziecka. Łatwo domyśleć się że taka która zaburza gospodarkę hormonalną nie obejdzie się bez echa.